Kralj romske muzike Šaban Bajramović preminuo na današnji dan, 8. juna, pre 14 godina, a sećanje na njega ne bledi. On kroz svoje pesme živi u Nišu, Srbiji i svuda tamo gde su ljubitelji dobre, kvalitetne muzike.
Nebojša Saitović, vođa benda, čovek koji je svirao sa Bajramovićem, otkriva nam neke malo poznate detalje o životu čoveka koga je čuveni list Tajms uvrstio u 10 top džez muzičara današnjice.
- Nije tajna da je Šaban Bajramović boravio na Golom otoku pet godina, ali je malo poznato da je tamo i propevao. Pesma ga je održala. Tamo je počeo da čita knjige i da piše pesme. I ima jedna zanimljiva stvar, nikada ga nijednu reč nisam čuo da je rekao protiv Tita, čak mislim da ga je duboko poštovao. On je zbog devojke pobegao iz vojske, tadašnje Jugoslovenske narodne armije, i završio na Golom otoku - otkriva Saitović.
Bio je oženjen Milicom, sa kojom je živeo u Nišu i imao četiri ćerke. Nedelju dana pred smrt, Bajramović se požalio na slabo zdravlje i težak život, i tom prilikom mu je Rasim Ljajić, srpski ministar rada i socijalne politike uručio jednokratnu novčanu pomoć i obećao potrebno lečenje.
Snimio je 20 albuma i oko pedeset singlova, a napisao je i komponovao više od sedamsto pesama. Njegovi ljubitelji ga opisuju kao izvanrednog pevača vrhunskog kvaliteta, "pevača iz srca i duše". O kvalitetu njegovih pesama donekle govori i činjenica da je njegovo izvođenje pesme "Đelem, đelem" izabrano za himnu svih Roma sveta.
Početkom osamdesetih godina ustanovljeno je da ima zloćudne polipe na glasnim žicama. Operisan je, a lekari su mu zabranili da se ubuduće bavi pevanjem. Ipak, samo desetak dana posle vrlo komplikovane operacije, održao je solistički koncert.
"Bez pesme ne mogu", pravdao se. I pored teške bolesti, nastupao je na Međunarodnom džez festivalu u Nišu 2005. godine. Magazin Tajm ga je proglasio za jednog od deset najvećih bluz pevača na svetu. Preminuo je u 73. godini u niškom kliničkom centru od posledica infarkta. Sahranjen je na Niškom novom groblju.
kurir.rs
Bonus video: