Kako se zaštiti od groma večito je pitanje na koje je odgovorio prof. dr Milan Savić sa Elektrotehničkog fakulteta.
Profesor je naveo da u gradskim sredinama ne bi trebalo da budemo u opasnosti, ali kad smo na otvorenom naš cilj bi trebalo da bude da se što pre sklonimo u auto.
- Prvo je najbitnije da se čovek zaštiti tako što će otići u neki zatvoren prostor. Osim toga u gradskim sredinama štite nas zgrade jer imaju gromobransku zaštitu. Problem nastaje kada se nalazimo na otvorenom prostora, najbolje je da uđemo u kola. Automobil je dobra zaštita odnosno sva struja kada udari grom u kola se raspoređuje i verovatno će samo gume biti probušene, ali će čovek biti zaštićen - rekao je Savić.
On se osvrnuo i na uređaje poput telefona i televizora za koje smatra da ne treba da plaše.
- Mobilni telefoni uopšte ne utiču na udar groma. Televizori i druge elektronske naprave imaju prenaponsku zaštitu. U kućama gde postoje osetljivi elektronski uređaji i skupi može da se koristi sofisticirana zaštita koja je poprilično skupa - rekao je Savić.
Međutim, kompjuter kako tvrdi ne treba koristiti dok grmi jer ni zbog magnetnih polja mogli svi podaci da se izgube.
- Nije dobro raditi na kompjuteru kada grmi. Čak i kada je laptop u pitanju koji ima bateriju. Zbog toga što se javljaju elektromagnetna polja koja mogu da oštete podatke. Znači ne da oštete kompjuter već da se izbrišu podaci - rekao je Savić.
Kurir.rs
Bonus video: