LOV NA NESVRSTANE Bajden u koaliciju protiv Rusije pokušava da uvuče Brazil, Indiju, Izrael i arapske zemlje!
Posle tri meseca rata u Ukrajini čini se da zvanični Vašington i saveznici nemaju dovoljno snage da nanesu teže udarce Kremlju
Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena pokrenula je veliku akciju kako bi pokušala da u koaliciju protiv Rusije, koja je pokrenula invaziju na Ukrajinu, uvuče zemlje poput Brazila, Indije, Izraela i arapskih država! Kako prenosi Njujork tajms, veliki broj zemalja u Aziji, Africi i Latinskoj Americi zadržao je dobre veze s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koga Amerika želi da izoluje.
Razočaravajuća realnost
Stvaranje koalicije protiv Rusije išlo je dobro u prvim nedeljama invazije pokrenute 24. februara i tada je Bajden izjavio da su "za cilj i jedinstvo koje smo iskazali tokom ovih mesec dana nekad trebale godine da se postigne". Međutim, danas, dok rat traje već četiri meseca, stratezi u Vašingtonu suočeni su s razočaravajućom realnošću da moćna koalicija, koja se prostire od Severne Amerike preko Evrope do Azije, nije dovoljna da se ostvari prevaga i nanesu teži ekonomski udari Kremlju koji bi doveli do preokreta na frontu. Zbog toga je Bajdenova administracija krenula u "lov na nesvrstane". U Vašingtonu se nadaju da će ove zemlje privoleti da uvedu ekonomske sankcije Rusiji, upute vojnu pomoć Ukrajini i izvrše diplomatski pritisak za dodatnu izolacije Kremlja.
Uprkos partnerstvu sa SAD, mali broj zemalja je spreman da rizikuje dobre odnose s Rusijom, pre svega zbog trgovine u energetskom sektoru, ali i iz bezbednosnih razloga. Zbog toga je Bajden primoran da ovog leta otputuje u Saudijsku Arabiju, državu koju je ranije nazvao "parijom", a nedavno se u Los Anđelesu sastao sa Žairom Bolsonarom, predsednikom Brazila, na marginama Samita Amerika. Bolsonaro je posetio Moskvu nedelju dana pre početka invazije i tada je objavio "solidarnost sa predsednikom Putinom". Bolsonaro je u Los Anđelesu preduhitrio Bajdenov pritisak vezano za Rusiju, rekavši da iako je Brazil ostao otvoren za pomogne u okončanju rata, "moramo ostati oprezni s obzirom na naše oslanjanje na druge zemlje" - Imam zemlju kojom moram da upravljam - rekao je Bolsonaro. I zvaničnici SAD su priznali da imaju velikih problema da ubede druge zemlje da se priklone izolaciji Rusije - Jedan od najvećih problema s kojima se danas suočavamo jeste problem očuvanja granica. Verujem da će ruski zločini počinjeni u Ukrajini ubediti neutralne države da se pridruže koaliciji protiv Moskve s obzirom na naš kolektivni interes za pravila koja bismo svi želeli da se poštuju, a niko od nas ne bi želeo da se koriste protiv naših građana - rekla je Samanta Pauer, koja je na čelu Agencije za međunarodni razvoj.
U Moskvi su uvereni da američki pokušaji da se Rusija izoluje neće proći: - U modernom svetu nemoguće je izolovati zemlju, naročito ne tako veliku kao što je Rusija - rekao je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja.
Ni Izrael nije pristao
Prilikom izglasavanja rezolucije o osudi ruske invazija na Ukrajinu u martu je pred UN 35 zemalja bilo uzdržano. Uglavnom su to bile zemlje Bliskog istoka, Afrike i Azije. Iako je Brazil glasao za usvajanje rezolucije, ova zemlja je nastavila da uvozi veštačko đubrivo i druge proizvode iz Rusije. Indija i Južna Afrika su bile uzdržane i ove zemlje su nastavile da kupuju veštačko đubrivo, vojnu opremu i naftu od Rusije. Čak i najbliži saveznik SAD na Bliskom istoku Izrael ne podržava u potpunosti Vašington. Izrael je izrazio solidarnost sa Ukrajinom, ali istovremeno odbija da uvede većinu sankcija i direktno osudi Rusiju. Brazil, Indija i Južna Afrika, zajedno s Rusijom i Kinom, spadaju u zemlje BRIKS i čine trećinu globalne ekonomije.