DRAGAN BJELOGRLIĆ O NOVOM FILMU I PUTINU: Hladni rat nikada nije bio završen, svet se tek sad suočava sa tim!
Zgrada Arhiva Jugoslavije na Senjaku postala je, za potrebe snimanja novog filma "Lančana reakcija", na četiri nedelje bolnica "Kiri" u Parizu.
Dugoočekivano ostvarenje reditelja, glumca i producenta Dragana Bjelogrlića smešteno je u vreme Hladnog rata i besomučne trke za nuklearnim naoružanjem. Glavna linija priče prati akcident koji se dogodio 1958. u naučnom institutu "Vinča", nadomak Beograda, kada je došlo do nekontrolisanog zračenja u reaktorskoj hali, što je dovelo do toga da šestoro mladih istraživača bude izloženo veoma visokim dozama zračenja.
- Meni su uvek najteže pripreme za snimanje, a najlepše mi je kad sve krene, jer radim ono za šta sam se spremao - rekao je novinarima Bjelogrlić, koji će "Lančanu reakciju" snimati u Sloveniji i Parizu.
Film je nadahnut istinitim istorijskim događajem. Reč je o jednom od najznačajnijih momenata u modernoj medicini - prvom presađivanju koštane srži koje je izvedeno na ljudima.
- Spletom nesrećnih okolnosti, film postaje užasno aktuelan u trenutku kada počinje da se snima. Ne bih voleo da zvučim previše cinično, ali zahvalan sam Putinu, ali jeste, cinično je. U stvari, ja mislim da smo svi mi koji živimo na prostorima Balkana i bivše Jugoslavije nekako znali da Hladni rat nikada nije bio završen, svet se tek sad suočava sa tim. Krenuo sam da radim ovaj film, jer sam znao da Hladni rat još uvek traje i da je samo menjao forme, sada se vratio u svoju originalnu najžešću formu, u period u kome ja pravim film. To je period striktne podeljenosti i straha od nuklearnog rata koji preti svaki čas da izbije. Mogućnost da se desi jedna velika nuklearna katastrofa, gde su se ljudi budili sa tom mišlju svakog dana kao i mi danas - kaže reditelj. Najvažnija scena u filmu snimljena je baš juče na setu, kad su u kadru bili Radivoje Raša Bukvić i Aleksis Manenti.
Bonus video: