Dugo ste pili antibiotike i nakon prestanka uzimanja lekova shvatili ste da patite od neke gljivične infekcije. Ovaj scenario poznat je mnogima. Kako biljke mogu da pomognu u borbi protiv gljivičnih infekcija otkriva Momčilo Antonijević, narodni travar.
Kao preporučeno prirodno sredstvo u borbi protiv gljivične, ali i bakterijske infekcije, Antonijević je prvo istakao čajno drvo, odnosno eterično ulje dobijeno od njega.
„Kada antibioticima očistite bakterije vi napravite prazan prostor za gljivice, koje mogu da izazovu infekciju. Čajno drvo je odlično jer može da se upotrebljava i protiv jedne i protiv druge vrste infekcija. Etarsko ulje čajnog drveta može da se koristi i u borbi protiv gljivične infekcije noktiju“, objašnjava narodni travar u emisiji RTS-a.
Visokokvalitetno etarsko ulje čajnog drveta može se koristiti i oralnim putem, ali razblaženo hladno ceđenim maslinovim uljem – na 10 kapi etarskog ulja ide 100 mililitara maslinovog ulja. Nakon što se promeša uzima se jedna kašika dnevno.
Naučna istraživanja su pokazala da odlično deluje protiv mnogih gljivica, poput kandide i drugih sojeva.
Jedna od domaćih autohtonih biljaka koje odlično deluju protiv gljivica i bakterija je žalfija.
„Nju možemo konzumirati kao čaj, koji je sjajno sredstvo protiv infekcije kandidom. Može se koristiti i na drugi način – da se napravi kupka. Potrebne su dve šake osušene žalfije koje se stave u pet litara vode nakon što proključa. Nakon toga se ostavi da se ohladi sat vremena i procedi, a ostatak se može koristiti kao kupka za noge“, ističe Antonijević.
Posebno se preporučuje za sve one koji pate od atletskog stopala.
Što se tiče još nekih prirodnih rešenja za gljivične infekcije digestivnog trakta, Antonijević je naveo da su rtanjski čaj i čaj od majčine dušice takođe odličan izbor.
„Za ljude koji imaju sistemske gljivične infekcije trebalo bi naglasiti da bi iz svoje ishrane trebalo da izbace sve namirnice koje u sebi imaju kvasac. Bilo da su u pitanju testa ili pivski i vinski kvasac. Takođe se preporučuje izbacivanje ugljenih hidrata kojima se gljivice hrane“, objasnio je gost Jutarnjeg programa RTS-a.
Za kraj je naveo još jednu prirodnu namirnicu protiv gljivica, a to je beli luk za koji se zna da ima snažno protivgljivično dejstvo.
(Kurir.rs/RTS)
Bonus video: