Uvek sam i uvek ću biti za razgovor i dijalog i sa sindikatima prosvete sam uvek razgovarao i gledao da iznađemo najbolje rešenje. Voleo bih da do protesta ne dođe, jer smo se zajedno borili za mnogo toga
Prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić kaže da se ministarstvo na čijem je čelu tokom protekle školske godine trudilo i borilo da pruži najbolje našoj deci. On ističe da se i u uslovima pandemije nastava odvijala gotovo nesmetano. I taman kad smo izlazili iz problema s kovidom, dočekala nas je serija lažnih dojava o bombama. Ružić ne očekuje ni ove godine, kako što je nekad ranije bio slučaj, probleme na maloj maturi kad je reč o curenju testova.
Tim za praćenje škola me je izvestio da je u ovoj školskoj godini bilo samo 0,6 odsto onlajn nastave u osnovnim, odnosno dva odsto u srednjim školama. Upravo ovi podaci govore koliko smo se borili da pružimo najbolje našoj deci, što je svakako učenje u samim školama, uz istovremenu maksimalnu zaštitu zdravlja i učenika i zaposlenih - kaže u intervjuu Kuriru ministar Ružić i dodaje da je tokom njegovog mandata dosta uloženo u infrastrukturu, ali i u podršku razvoju nauke i tehnologije.
Proširili smo kapacitete predškolskih ustanova, kako bi se smanjile liste čekanja i povećao obuhvat dece. Dogradnjom i rekonstrukcijom učeničkih i studentskih domova proširujemo kapacitete i omogućavamo bolje uslove za boravak učenika i studenata. Takođe, kako bismo unapredili uslove za rad i učenje, gradimo nove zgrade fakulteta. Nauka i inovacije su ključne za konkurentnost i razvoj naše zemlje. Zato smo osnovali Institut za veštačku inteligenciju, započeli izgradnju zgrade centra izvrsnosti za napredne tehnologije u oblasti održive poljoprivrede - Biosens instituta, osigurali stalnu podršku naučnicima i istraživačima kroz Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost, a istovremeno obezbeđivali stipendije za nadarene studente i naučnike. Naravno, zadovoljan sam što je usvojena i nova Strategija razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2030, kao i Strategija naučnog i tehnološkog razvoja do 2025. godine „Moć znanja“ - ističe Ružić.
Posle korone i svih muka i nedaća koje je ova bolest izazvala u organizovanju nastave i sprovođenju plana i programa, obrazovanje se sad suočava s novim problemom, dojavama o podmetnutim bombama u školama i na fakultetima. Kako ministarstvo rešava ovaj problem, pogotovo u trenutku kad su aktuelni mature i prijemni ispiti?
Glomazni sistem, kakav je prosveta, uvek će biti pun izazova, to je očigledno i njegov najveći kvalitet je upravo taj što su svi u njemu okupljeni oko istog cilja - da su nam sva deca bezbedna, srećna i najbolje moguće edukovana. Nažalost, ove dojave o bombama, kao i korona prethodnih godina, nisu nimalo lako rešivi izazovi, već su oni koji sadrže tendenciju potpune blokade nastave. Srećom, uz našu dobru internu koordinaciju i izuzetnu saradnju s kolegama iz Ministarstva unutrašnjih poslova, i pored ovih pretnji uspevamo da održimo sve redovne aktivnosti i privedemo školsku godinu kraju. I to ćemo učiniti, uprkos malicioznim željama onih koji čine nedopustivo i vrše atak na našu mladost, budućnost našeg društva.
Poslednjih nekoliko godina mala matura je zadavala velike probleme organizatorima, a pitanja s testova su dospevala do učenika pre zvaničnog polaganja. Možemo li očekivati da će ove godine biti drugačije i da zvanični testovi neće dospeti u javnost pre dana kad bude predviđeno polaganje male mature?
Svake godine dodatno se radi na tome da se svi procesi u okviru te aktivnosti unaprede kako bi se izbegli mogući propusti. Održavamo redovne sastanke s predstavnicima zavoda, MUP, „Pošte“, Kancelarije za IT, „Batuta“, FON, načelnicima školskih uprava, direktorima škola i drugima. Precizno se zna ko je za šta odgovoran u lancu i kakve su mere zaštite, pa i kazne ukoliko nekome padne na pamet neko nepočinstvo. Pre dve godine veliki deo posla smo digitalizovali, uveli Državni printing centar, gde se štampaju testovi, kao i skening centre i imamo digitalno pregledanje testova, što omogućava viši kvalitet i povećava brzinu pregledanja uz istovremeno smanjenje broja pregledača. Prošle godine nije bio niti jedan problem, a ne očekujem ga ni ove godine.
Da li je predviđeno povećanje plata zaposlenima u prosveti ili će i ova školska godina, kao i mnoge ranije, početi štrajkom nastavnika?
Ne bi me iznenadilo da i ovaj 1. septembar tradicionalno započne u tom maniru imajući u vidu da sindikati već godinama iznose svoje stavove početkom školske godine. Uvek sam i uvek ću biti za razgovor i dijalog i sa sindikatima prosvete sam, kao i sa drugim ciljnim grupama gde god da sam radio, uvek razgovarao i gledao da iznađemo najbolje rešenje. Možda nisam mogao da obezbedim sve što su tog trenutka hteli, ali dijalog je bio uvek baziran na iskrenom odnosu i uz poštovanje. Voleo bih da do protesta ne dođe, jer smo se zajedno borili za mnogo toga, ali, naravno, svi zakonski omogućeni mehanizmi za sindikalnu borbu su tu.
Boško Vukčević