Konačno objašnjeno

IGRATE LI I VI NEOBIČAN PLES? Evo zašto neki ljudi cupkaju i poskakuju kada im se ide u toalet, a nisu rođeni s osećajem za ritam

Foto: Profimedia

Sami znate da nisu svi rođeni sa smislom za muziku i verovatno ste već upoznali nekog ko nikada nije zaigrao na veselju. Možda ste i vi među onima koji ni pod razno ne ustaju sa stolice jer im praćenje tonova i ples nisu jača strana.

Čini se, ipak, da jedan instinktivni ples svi znaju, a to je specijalna igra koju izvodimo kada moramo da piškimo: balansiramo na jednoj nozi, dodirujemo kolena i skakućemo dok konačno ne ispraznimo bešiku.

Stiglo je konačno objašnjenje zašto ovo radimo kada moramo da piškimo, a nemamo, što bi naš narod rekao, slobodan toalet pri ruci.

Šta je to u potrebi za mokrenjem što nas pretvara u rezervnog igrača muzičkog spota, objašnjava urolog Hauard Goldman:

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

„Pod broj jedan: kada se krećete i trzate, izazivate kontrakciju karličnog dna“, rekao je Goldman.

Naime, karlično dno kontroliše mišiće sfinktera koji drže tečnost u bešici. Kada je puna i preti da izazove pravu nesreću, zatezanje tih mišića može pomoći da se urin zadrži na odstojanju i da insistiranje vašeg mozga na korišćenju toalte oslabi.

Takođe, širokorasprostranjeni „pi dens“ je metod odvraćanja pažnje. Vašem mozgu je lakše da se fokusira na nešto kada stojite mirno, ne i kada se krećete unaokolo, tako da ovaj ples odvlači um od bešike, vašeg napunjenog vodenog balona koji preti da eksplodira.

Goldman je dodao i da se deca (a i muškarci) ponekad uhvate za međunožje kada ih pritera mala nužda, a to takođe može imati koristi: ona nesvesno stimulišu nerve u ovom području koji smanjuju osećaj pritiska na bešiku.

Dakle, sve je jasno: cupkanje i „ples“ i te kako pomažu, a pomoći će i vama koji to do sada niste praktikovali da bi ublažili veliku nelagodnost u trenucima kada vam nije dosupna ve-ce šolja.

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Ipak, savetuje ovaj urolog, imajte na umu da višekratno poricanje nagona za mokrenjem nekoliko puta nedeljno može da ima i neke štetne zdravstvene posledice, uključujući oslabljene mišiće karličnog dna ili infekciju bešike ili bubrega.

Kurir.rs/Health

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:27
POTREBNI SU NAM BELI ŠEŠIRI U ODBRANI OD HAKERA! Stručnjaci o sajber napadima na Srbiju: ZAR SU ONI ZADUŽENI ZA ZAŠTITU?  Izvor: Kurir televizija