KAMIKAZE

ANALITIČARI O TOME ŠTA SE KRIJE IZA NAPADA UKRAJINSKOG DRONA Poletelo iz Bahmuta, pa se survao u rusku rafineriju

Foto: Printscreen/Twitter


Letelice su poletele iz Bahmuta u Luganskoj oblasti, preletele celu teritoriju koja je pod kontrolom ruske vojske i u kojoj je razmešten veliki broj PVO sistema i survali se na postrojenje za preradu goriva

Dva ukrajinska drona-kamikaze, najverovatnije PD-2, izvela su danas napad na rusku rafineriju nafte Novošahtinsk u Rostovskoj oblasti, koja je od prve linije fronta udaljena 150 kilometara.

Prema prvim dostupnim informacijama, dva drona poletela su iz Bahmuta u Luganskoj oblasti, preletela celu teritoriju koja je pod kontrolom ruske vojske i u kojoj je razmešten veliki broj PVO sistema S-300, Pancir S-1 i TOR-M2, a zatim se survali na rafineriju u Krasnosulinskom okrugu. Na snimcima koji su se pojavili uoči eksplozije vidi se jasno dron koji leti, a zatim pada direktno na postrojenje za preradu nafte.

Udar na rafineriju

Po dolasku na teren vatrogasci su saopštili da je 50 metara kvadratnih postrojenja za preradu nafte bilo zahvaćeno plamenom, a pronađeni su i ostaci drona. Ukrajina zasad zvanično nije priznala napad.

Inače, nešto pre napada predsednik upravnog odbora Naftogasa Ukrajine Jurij Vitrenko rekao je da je ceo sektor prerade nafte u Ukrajini prestao da radi zbog masovnih ruskih napada krstarećim raketama.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir Televizija

Spremni na sve

- Koliko sam ispratila, Ukrajina nije preuzela odgovornost za napad na rafineriju, ali se još uvek nije ni ogradila od njega. Ako uzmemo da se napad desio planski i posmatramo izolovano gađanje rafinerije, taktički efekti su najverovatnije sporadični u smislu kraće obustave rada rafinerije. S druge strane, napad na ovu najveću rafineriju u južnom delu Rusije je napad na kritičnu infrastrukturu, što simbolički može da znači da su Ukrajinci spremni na sve i da će ići dalje u ovom sukobu. Takođe, nameće se pitanje i kako je dron prošao ruske radarske sistemem te je ovaj napad i svojevrsni test za rusku PVO. Kakav će odgovor Moskve biti, zavisiće od daljeg toka situacije, to jest da li će se slični napadi ponoviti. U tom kontekstu uvek je u opticaju i opcija napada na ukrajinske centre odlučivanja - kaže za Kurir urednica magazina Odbrana i bezbednost Jasmina Andrić.

Foto: Privatna Arhiva
foto: Privatna Arhiva

S druge strane, vojni komentator Boško Jovanović kaže da se na ovaj napad može gledati s više različitih strana.

Vojna logika

- S jedne strane, to odgovara Rusima, pa da kažu evo mi nećemo uopšte da pregovaramo sa Ukrajincima dok, skroz ne uništimo ukrajinsku državu jer su oni dali reč Amerikancima da neće da gađaju rusku teritoriju. Tu mi vidimo da nismo bezbedni dok postoji režim u Kijevu, Donbas koji je nonstop garantiran i dubina ruske teritorije nisu bezbedne. Što se tiče Ukrajinaca, to izuzetno služi za dizanje morala, jer neprestano kruže priče da Ukrajina napada Zmijsko ostrvo koje je za Ukrajinu samo po sebi nebitno - kaže Jovanović za Kurir.

Prema njegovim rečima Rusi su rekli da gde god da se donosi odluka da se gađa ruske teritorija ti objekti će biti uništeni kaže Jovanović, povodom pitanja da li će Rusija zbog ovog napada izvršiti odmazdu.

Podoljakova doktrina

Zašto gore ruske rafinerije

Savetnik predsednika Ukrajine Mihail Podoljak je 27. aprila ove godine prokomentarisao šta se dešava u pograničnim regionima Rusije: „Belgorodska, Voronješka, Kurska oblast gde periodično gore velike baze koje obezbeđuju gorivo za oklopna vozila ruske vojske, a skladišta municije eksplodiraju.

- Kako to objasniti? Vrlo jednostavna. Ako vi (Rusi) odlučite da masovno napadnete drugu zemlju, masovno ubijate sve tamo, masovno lomite mirne ljude tenkovima i koristite skladišta u svojim regionima da osigurate ubistva, onda će pre ili kasnije dugovi morati da se vrate.

PD-2 od osmatračkog drona do kamikaze

PD-2 je višenamenski bespilotni sistem koji je proizvod firme "Ukrspecistems" koja se irađuje u dve verzije sa fiksnim i sklapajućim krilima, gde su sklapajući dužine 4 m, a fiksna 5 m. Dron je borbeno upotrebljen 2020. Ovaj dron može da se koristi u svim vremenskim uslovima ima nizak radarski odraz i slabije se čuje, ima opciju za automatsko planiranje leta, čak i ako se signal izgubi nastavlja zadatu misiju prema unetim koordinatima.

Udar dva Mi-24P

Kako su uništeni rezervoari u Belogorodu

Dva borbena helikoptera ukrajinske vojske MiL-Mi-24P izvela su 1. aprila napad na skladište goriva kod ruskog grada Belogoroda koji je udaljen 40 kilometara od ukrajinske granice.

Dva helikoptera su se u niskom letu iznenada pojavila u dubini ruske teritorije koji su na rezervovar goriva ispalili salvu raketnih zrna, a onda se neopaženo u niskom letu vratili nazad na ukrajinsku stranu. Ruska PVO nije reagovala.

Kurir.rs