LJUBLJANA - Novi problem za evrozonu.
Sloveniji preti bankrot već u oktobru, priznao je premijer te zemlje Janez Janša. Tako bi posle Irske, Grčke, Španije, Portugala i Kipra, Slovenija mogla da postane šesta zemlja EU primorana da traži pomoć.
Vraćaju dugove
Janša je dramatično upozorenje izneo nakon što su bonitetne agencije snizile kreditni rejting njegove zemlje, a vrednost bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom kvartalu pala za 3,2 odsto.
- U ovom trenutku skoro je nemoguće da se zadužimo na svetskim finansijskim tržištima, a sredinom sledeće godine moramo odjednom da platimo dve milijarde evra dugova i kamata - naveo je Janša.
On je istakao da će se Slovenija suočiti s potpunim krahom ukoliko ne uspe da se zaduži, odnosno da proda državne obveznice pre kraja ove godine.
Međutim, prodaja obveznica kod kuće će, prema rečima stručnjaka, ići teško jer su kamatne stope neodržive. Tačnije, slovenačke obveznice su samo dva stepena iznad najnižeg ranga, pa je kamata na pozajmice zemlje veoma visoka. Desetogodišnje obveznice Slovenije prodaju se uz kamatu od 6,9 odsto, što je više čak i od poljuljane Španije, koja se zadužuje uz kamatu od 6,8 odsto.
Zajme se u dolarima
Stoga Slovenci razmišljaju da se okrenu američkom tržištu i tamo zaduže u dolarima jer će tako platiti manje kamate. To je potvrdio i njihov ministar finansija Janez Šušteršič, koji je najavio da bi pred kraj godine Slovenija mogla da emituje dolarske obveznice na tržištu u SAD.
Ekonomisti kažu da su Sloveniji ostala dva izbora - da zatraži celokupni paket pomoći od evropskog fonda, ili da, poput Španije, zatraži novac za svoje banke. Procenjuje se da bi bankama trebalo između šest i osam milijardi evra.
EU sumnja na korupciju
Sloveniju su prethodnih dana posetili istražitelji Evropske kancelarije za borbu protiv prevara (OLAF), koji ispituju sumnje o korupciji i sukob interesa u vezi sa gradnjom najvećeg energetskog objekta u Sloveniji - šestog bloka velike termocentrale na lignit u Šoštanju, navode slovenački mediji. Razlog dolaska istražitelja OLAF nije zvanično poznat, ali su u Ljubljani održali više sastanaka, između ostalih i s predstavnicima policije.