MISTERIJA UBISTVA POZNATE VODITELJKE POPRIMA NOVO SVETLO: Smaknuta na kućnom pragu, i to GREŠKOM?! Pomešali je s koleginicom!

Profimedia

Poznata voditeljka BBC-a, Džil Dando, ubijena je 1999. godine na svojim kućnim vratima u Londonu, a njeno ubistvo i dalje je nerasvetljeno. Ona je samo nekoliko godina pre toga tražila od svojih šefova da pokrenu istragu o pedofilskom lancu unutar te kuće.

Međutim, najnovije informacije sada pokazuju da je ubica Džil Dando možda slučajno zamenio za drugu novinarku BBC-a, koja je bila prava meta atentata, sugerišu zapanjujuća dokumenta koja su podnesena pariškom sudu.

Naime, francuski modni mogul Žerald Mari, koji je višestruko optužen za seksualno napastvovanje, navodno je unajmio ruskog ubicu da ubije novinarku Lisu Brinkvort nakon što je na svom tajnom zadatku razotkrila njegovu agenciju, tvrde strani mediji. Moguće je da je ubica zamenio Dando za pravu metu, s obzirom na to da zapanjujuće liče, kako izgledom, tako i zanimanjem, a takođe su i živele u istom delu Londona, tvrde advokati.

EPA 
foto: EPA

Takođe dodaju i da je Džilin verenik, Alan Farting bio lekar Lise Brinkvort.

Žerald Mari (72), bivši šef modne agencije Elite, pod istragom je zbog navodnih seksualnih napada i silovanja najmanje 11 žena. Među njima je i Brinkvort (55), koja tvrdi da ju je seksualno napastovao 1998, dok je radila na tajnom zadatku s novinarom Donalom Maklntajrom kako bi za BBC razotkrila seksualne zločine u modnoj industriji.

Međutim, zbog postojeće francusko zastarevanja, prijave za seksualno zlostavljanje moguće je prijaviti u roku od 20 godina. Advokati Lise Brinkvort navode da to ne treba da se primenjuje u njenom slučaju zbog svih tih godina straha za njenu sigurnost. Naime, bivšu novinarku BBC-a držali su godinama u sigurnim kućama nakon razotkrivanja seks skandala, te navode da ju je kompanija obeshrabrila da preduzme pravni postupak protiv Žeralda Marija.

U sudskim dokumentima se advokati pozivaju na razgovor kojem je svedočio bivši izvršni direktor Elite-a, Omar Harfouh, u kojem je Mari naredio pripadniku ruske mafije da se "pozabavi problemom".

Profimedia 
foto: Profimedia

"Ubrzo nakon toga novinarka BBC-a Džil Dando ubijena je u aprilu 1999. Zaista, ove dve novinarke bile su u tridesetim, bile su plavuše s istim crtama lica, iste visine i sličnog stasa. Živele su blizu jedna drugoj i poznavale iste ljude, uključujući supruga Džil Dando", stoji u dokumentima francuske advokatske kompanije Bourdon Associes.

U istim dokumentima se takođe navodi da je istraživačkom novinaru Filipu Beriju izvor rekao da se Mari hvalio 1999. da je platio gangsterima da zastraše zaposlenog BBC-a.

Osim dokumenata podnesenih sudu u Parizu, jedan od partnera prestižne britanske advokatske kompanije pisao je pravnom direktoru BBC-a Niku Vikoksu, povlačeći istu vezu u septembru 2021. U porukama se navodi da je Harfouh učestvovao u razgovoru 1999. u kojem je član ruske mafije zamoljen da ubije Brinkvort i on je pristao. Dokazi su prosleđeni Scotland Yardu, koji je rekao da će istražiti nove informacije koje bi mogle da pomognu istrazi.

Mari se na kraju uspešno nagodio s BBC-jem 2001, nakon što ih je tužio za odštetu od 1,7 miliona funti zbog dokumentarca koji je bio deo serijala "MacIntyre Undercover".

Kao deo nagodbe, BBC je pristao da više neće emitovati dokumentarac. Nije poznato kada će pariski tužilac doneti odluku o tome može li se suditi Mariju za ovaj zločin.

Brutalno ubistvo BBC-eve novinarke i dalje je jedan od najzloglasnijih nerešenih zločina u Ujedinjenom Kraljevstvu u poslednjih 20 godina. Jedan od komšija pronašao je njeno telo ispred kuće u Londonu, a muškarac po imenu Beri Džordž proglašen je krivim za Džilino ubistvo 2001. Proveo je sedam godina u zatvoru pre nego što je oslobođen 2008. godine.

Kako su ranije navodili, bivši prijatelj i kolega Džil Dando ispričao je novinarima Daily Stara da je ona saznala da su velike zvezde BBC-ja upletene u pedofilski lanac u vreme dok je to bila najdublje čuvana tajna. Dokumenta o tome predala je svojim šefovima, ali sve je zataškano. Tek dvadesetak godina posle, na videlo izlaze delovi mučne priče. Imena su, kaže prijatelj ubijene voditeljke, bila "iznenađujuće velika".

Džil Dando skupila je dosije o pedofilskom lancu, ali ona nije bila novinar istraživač nego voditeljka i očekivala je od nadređenih da istraže strašne optužbe. Umesto toga, sve je zataškano. Tek nakon smrti BBC-jevog voditelja Džimija Sevila u javnost su izašle informacije o zlostavljanju dece i pedofiliji, a 2012. je pokrenuta policijska istraga. Više od 200 osoba svedočilo je o lancu zločina dugom četiri decenije. Broj žrtava popeo se gotovo na 600, a smatra se da je za 450 odgovoran Sevil. Ubistvo Džil Dando nikada nije rasvetljeno, a između ostalog se nagađalo da ga je naručio Slobodan Milošević jer je Džil Dando u svojim emisijama bila oštra prema srpskom ratnom lideru.

(Kurir.rs/ Jutarnji.hr)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:42
ATRAKTIVNA VODITELJKA JEDVA PREŽIVELA BOLEST! Ležala nedeljama u bolnici i ništa nije jela A TVRDI DA JU JE OVA VRADŽBINA IZLEČILA Izvor: Kurir televizija