NOVI UDAR

PRETI JOŠ VEĆA RECESIJA Gasovod "Severni tok 1" zatvara se za šest dana, cena gasa biće astronomska!

Foto: Shutterstock

Iako skladišta još nisu popunjena, glavni pravac za dopremanje ruskog gasa u Nemačku mora da ide na redovno godišnje održavanje

Evropi preti novi udar i rast cena energenata jer se za šest dana zatvara "Severni tok 1", glavni gasovod kojim se ovaj energent iz Rusije doprema u Nemačku, zemlju s najjačom ekonomijom u Evropi! Gasovod se zatvara zbog redovnog godišnjeg održavanja, i to u trenutku kada skladišta u evropskim zemljama nisu popunjena uoči zimske sezone.

Potpuni prekid

Proteklih godina radovi na održavanju su trajali manje od dve nedelje, ali sada je situacija drugačija i spekuliše se da bi zatvaranje gasovoda moglo da potraje imajući u vidu i nedavni spor zbog remonta opreme, kada je Kanada zabranila izvoz "Simensovih" mašina u Rusiju zbog sankcija.

Foto: filmfoto / Alamy / Alamy / Profimedia
Evropu bez gasa očekuje hladna i duga zima...foto: filmfoto / Alamy / Alamy / Profimedia

Cena može da se utrostruči: Izdržaće do tri meseca

Klaus Miler, šef Bundesnecagentura (federalne agencije za energetiku), nedavno je izneo procenu da Nemačka bez ruskog gasa može da izdrži najviše tri meseca i da će se u tom slučaju cena gasa u zemlji utrostručiti. - Planirano održavanje gasovoda "Severni tok 1" može biti uvod u potpuni prekid dotoka gasa iz Rusije preko Baltičkog mora. Situacija će biti loša već na jesen - rekao je on za TV ARD.

Kako prenosi američka agencija Blumberg, banke u Nemačkoj već pripremaju posebne fondove koji bi pomogli da se ublaži očekivani prekid dotoka ruskog gasa. - U slučaju potpunog prekida dotoka ruskog gasa najveća ekonomija u Evropi će pasti u recesiju i banke će morati da povećaju koroporativne zajmove s više kapitala - rekao je Luc Diderihs, prvi čovek BNP Pariba Džermani. U Berlinu se plaše da isporuke gasa neće biti nastavljene posle servisiranja gasovoda, a operater je potvrdio da će protok gasa prestati od 11. do 21. jula, kao što je ranije dogovoreno sa svim partnerima. Kristijan Seving, izvršni šef Dojče banke, rekao je da Nemačkoj preti "duboka recesija" u slučaju da se zavrne slavina na ruski gas. Sličan stav je iznela i Betina Orlop, izvršni šef finansija Komercbanke.

Posle više od tri decenije: Prvi deficit

Nemačka je prvi put od 1991. zabeležila trgovinski deficit na mesečnom nivou zbog viših uvoznih cena. Federalna služba za statistiku objavila je da je u maju vrednost izvoza iznosila 125,8 milijardi evra, dok je vrednost uvoza bila 126,7 milijardi evra. To znači da zabeleženi trgovinski deficit Nemačke iznosi milijardu evra. Analitičari porast nemačkog uvoza pripisuju inflaciji. Tokom maja, izvoz iz Nemačke u Rusiju porastao je za 30 odsto u odnosu na april, kada je zbog napada Rusije na Ukrajinu i sankcija zapadnih zemalja pao za 60 odsto. Obim nemačkog izvoza u Rusiju u maju ostao je na manje od 50 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.

Kako prenosi Dojče vele, kancelar Olaf Šolc priprema građane Nemačke na dalja poskupljenja. - Aktuelna kriza neće biti završena za nekoliko meseci - rekao je Šolc na početku takozvane zajedničke akcije sastanka s najvišim predstavnicima poslodavaca i sindikata. - Kao zemlja ćemo dobro proći kroz ovu krizu samo ako se udružimo, ako zajednički, ruku podruku, pronađemo rešenja. Moramo da se pripremimo na to da se ova situacija neće promeniti u dogledno vreme - rekao je Šolc.

Putin imperijalista

Nemački kancelar je u izjavi za CBS u nedelju rekao kako je invazija koju je u februaru pokrenuo ruski predsednik Putin na Ukrajinu uzdrmala svet: - Putinova invazija je srušila snove o napretku. Previše ljudi u svetu se nadalo da živimo u drugačijem svetu. U svetu koji je drugačiji od onoga u 20. i 19. veku. Putin razmišlja kao imperijalista. On misli da je moć nacije u snazi. Da možete da osvojite teritoriju svojih suseda. To je ideja koju ne možemo i nećemo prihvatiti.

Kurir.rs