Odbrana osuđenih u slučaju Taton traži samoizuzeće sudije

Sudija Stepanović je izvestilac i predsednik tog veća, a branioci osuđenih smatraju da on ne bi trebalo da odlučuje o predlogu za ponavljaje postupka u kom je prvostepenu presudu izrekla sudija Mirjana Ilić

BEOGRAD - Odbrana pravosnažno osuđenih zbog učešće u ubistvu Brisa Tatona 2009. u Beogradu očekuje od sudije Aleksandra Stepanovića da se izuzme iz krivičnog vanpretresnog veća koje treba da odlučuje o predlogu odbrane za ponavljanje postupka, jer je, kako tvrde, u sukobu interesa.Sudija Stepanović je izvestilac i predsednik tog veća, a branioci osuđenih smatraju da on ne bi trebalo da odlučuje o predlogu za ponavljaje postupka u kom je prvostepenu presudu izrekla sudija Mirjana Ilić.

To iz razloga, jer je Ilićeva sada disciplinski tužilac Visokog saveta sudstva i treba da razmotri da li ima uslova za pokretanje postupka za Stepanovićevo razrešenje, rekao je branilac jednog od optuženih Dejana Puzigaće advokat Svetozar Vujačić.

"Ilićeva treba da odluči o zahtevu za razrešenje sudije Stepanovića koji joj je podnela moja koleginica Zora

Dobričanin, nakon što je Ustavni sud u jednom drugom predmetu našao da su povređena prava odbrane, jer je sudija Stepanović prekršio zakon", naveo je Vujačić.

On je ukazao da po zakonu, odbrana nema pravo da traži izuzeće člana krivičnog vanraspravnog veća, ali da članovi to mogu sami da zahtevaju.
Obrana osuđenih za smrt Tatona smatra da bi, ukoliko Stepanovićevo veće usvoji njihov zahtev za ponavljanje postupka, prvostepena presuda sudije Mirjane Ilić bila dovedena u pitanje, rekao je Vujačić.

Onda bi Ilićeva mogla da pokrene postupak za Stepanovićevo razrešenje, o kom odluku donasi Visoki savet sudstva, naveo je advokat.

"Radi pravilnog i zakonitog odlučivanja mi očekujemo da se sudija Stepanović sam izuzme", naveo je advokat osuđenog Dejana Puzigaće.
Predmet Taton sa svim detaljima, kako je napomenuo Vujačić, dostavljen je 3. septembra savetniku predsednika Srbije za pravna pitanja Oliveru Antiću, kao i Ministru pravde Nikoli Selakoviću radi monitoringa tog slučaja.
"Mi smo ih zamolili da se snagom svog autoriteta učine sve da se utvrdi istina i ništa drugo", istakao je Vujačić.

Branioci osuđenih su 30. avgusta podneli Višem sudu u Beogradu zahtev za ponavljanje krivičnog postupka.
Ukoliko tročlano vanraspravno sudsko veće tog suda ustvoji zahtev, postupak će biti ponovljen u odnosu na svih 14 navijača "Partizana" koji su učetvovali u masovnoj tuči na Obilićevom vencu 17. septembra 2008. kada je na smrt pretučen Taton - navijač francuskog Tuluza.
Ponavljanje postupka traže jer sudovi ni prvostepeni (Viši sud u Beogradu) niti Apelacioni nisu kao dokaz cenili ni transkript telefonskog poziva prolaznice, koja je Hitnoj pomoći prijavila da je Taton pao preko ograde, odnosno da nije bačen.
Transkript razgovora dobili su, kako tvrdi odbrana, od Hitne pomoći sa potpisom direktora te ustanove.
Branioci 10 osuđenih krajem februara su podneli Ustavnom sudu ustavnu žalbu kojom traže da naloži Apelacionom sudu u Beogradu ponovno odlučivanje po žalbama mahom pripadnika navijačke grupe Partizana "Iridućibili".

Apelacioni sud u Beogradu krajem januara prepolovio je kazne osuđenima za učešće u ubistvu francuskog državljanina Brisa Tatona u Beogradu 2009. godine, preinačivši presudu sudije Mirjane Ilić kojom su bili osuđeni na ukupno 240 godina zatvora.
Pravosnažnom presudom Apelacionog suda 14 napadača na Tatona dobilo je ukupno 123 godine zatvora.
Optuženi su, prema presudi, tokom masovne tuče, opkolili Tatona, tukli ga nogama i rukama dok je ležao na trotoaru, gađali ga pepeljarama i čašama i udarali palicama i bakljama.
Potom su ga odvukli i pritisli na ogradu stepeništa i namerno ga bacili sa visine od 4,28 metara u prostor između stepeništa i garaže, a potom se razbežali u raznim pravcima.
Tatonu su tom prilikom nanete teške povrede glave i brojne druge povrede, od kojih je 12 dana kasnije preminuo u Kliničkom centru Srbije.