ZEMLJA KANDIDAT ZA NATO U PROBLEMU: Kada uđu u Alijansu imaće avione, ali ne i pilote! VIDEO
Švedskom ratnom vazduhoplovstvu preti teška kadrovska kriza koja bi, uoči očekivanog pristupanja NATO-u i napeta bezbednosna situacija u Evropi, mogla da dovede do toga da ne bude u stanju da ispuni svoje zadatke.
Naime, komandant Ratnog vazduhoplovstva general-major Karl-Johan Edstrem priznao je pre nekoliko dana da je skoro polovina vojnih pilota nedavno najavila odlazak iz vojne službe.
"Mi smo u neizvesnoj situaciji, praktično u krizi. Ne mislim na spoljnu bezbednosnu situaciju, već na naše osoblje, pilote koji traže odsustvo ili ostavku", napisao je Edstrom u blogu na sajtu Oružanih snaga Švedske.
Uzroci ovakvog stanja sežu u 2016. godinu, kada je promenom kolektivnog ugovora preko noći povećana starosna granica za odlazak u penziju za sve pilote rođene 1988. godine i kasnije sa 55 na 67 godina.
S obzirom na to da je borbeni avion veoma stresno radno okruženje koje brzo troši i nesrazmerno opterećuje ljudski organizam, pitanje je kakvog smisla ima zadržavanje šezdesetogodišnjaka u vazduhoplovstvu, smatra Per-Martin Sternevi, predsednik Interesna organizacija pilota u Oružanim snagama, svojevrsno sindikalno udruženje vojnih pilota.
"Situacija je postala nepodnošljiva u decembru 2021. godine, kada su oružane snage konačno objavile da neće učiniti ništa po pitanju starosne granice za odlazak u penziju. Verovali smo da će oružane snage odgovoriti na naše zahteve, ali piloti nisu bili saslušani", rekao je Sternevi za Dagens Niheter.
Pogoršanje uslova rada pilota počelo je 1999. godine, kada im je uskraćena dozvola za civilno vazduhoplovstvo, odnosno školovanje pilota važilo je samo u okviru sistema odbrane. Osim toga, početna neto plata školovanog pilota borbenog aviona nije se menjala više od 20 godina i tek je prošle godine povećana na oko 3.000 evra.
„Zabrinuti smo. Mnogo ulažemo u pilote i njihovu obuku. Obuka pilota lovaca je najskuplja u celom sistemu. Povećana je starosna granica za odlazak u penziju bez ikakvih tranzicionih pravila. Razumem da su nezadovoljni time. Nadam se rešićemo ovo na jesen", rekao je Edstrom za Svenska Dagbladet.
Edstrom je u pomenutom blogu predstavio šest inicijativa, vrednih oko 60 miliona evra, koje će poboljšati status pilota u narednih deset godina. Međutim, istovremeno je naglasio da nema mandat da zadire u budžet VS.
"Piloti su razočarani i ljuti. Ono što im se nudi su samo mrvice. To je samo dovelo do još većeg nezadovoljstva. Sada je još više pojedinaca koji žele da napuste službu", kaže Šternevi, koji je i sam proveo sedam godina u Gripenu.
Obuka pilota u švedskim oružanim snagama traje oko šest godina pre nego što piloti budu u stanju da izvrše borbene misije i košta oko 15 miliona evra. Gripeni kojima upravljaju vredni su i do milijardu evra. Broj aktivnih borbenih pilota u švedskom ratnom vazduhoplovstvu je vojna tajna, ali se procenjuje da ih ima stotinak.
„Zaposlio sam se 2015. godine sa idejom da mogu da se penzionišem sa 55 godina. Međutim, godinu dana kasnije je promenjena starosna granica za one rođene 1988. godine ili kasnije. Mnogi piloti mojih godina su zaposleni pod određenim uslovima koji su u međuvremenu promenjeni. Zbog toga ne vredi ostati u vojsci“, rekao je jedan anonimni pilot Švedskoj nacionalnoj televiziji (SVT), dodajući da od jeseni, tokom neplaćenog odsustva, namerava da se dodatno obrazuje i promeni profesiju.
Kurir.rs/Index.hr