NAJDRAŽI JOJ UNIŠTILI ŽIVOT I PRETVORILI U PAKAO! Porodica ubijenog predsednika KENEDIJA godinama krila MRAČNU tajnu o njoj!
Kenedijevi spadaju u one pop kulturne fenomene koji izazivaju pažnju, čak i posle pola veka. Od atentata na Džona Ficdžeralda Kenedija, njegove udovice Žakline, pa do tragiučne smrti njegovog sina, javnost je uvek volela da zna više.
Međutim, malo toga se zna o Rouzmeri, najstarijoj sestri iz klana Kenedijevih, kojoj je upravo porodica uništila joj život jer je bila drugačija, a otac je imao na umu političku karijeru svojih sinova.
Rođena 1918. godine Rouzmeri bila je treća od devetoro dece Džozefa i Rouz Kenedi i njihova prva ćerka. Još od malena bilo je jasno da Rouzmari nije kao njena starija braća Džozef i Džon – imala je problema sa koncentracijom, sa učenjem i razvijala se sporije nego ostala deca.
Bez obzira na sve, zajedno sa ostalom decom učestovovala je u svim porodičnim aktivnostima i javnim događajima. Tako je i predstavljena engleskom kralju Džordžu VI i kraljici Elizabeti u vreme kada je Džozef Kenedi bio američki ambasador u Velikoj Britaniji.
Pa ipak, Rouzmeri je uskoro postala porodična sramota, a njeni problemi porodična tajna.
Porodična tajna
Iako je u poređenju sa svojom braćom i sestrama bila spora, Rouzmeri je mogla da računa, piše pesme, vodila je dnevnik i jasno se izražavala.
Kada joj je bilo 15 tajno je poslata u izolovanu školu gde je podučavana odvojeno od ostale dece. Dve časne sestre i specijalna učiteljica, gospođa Njuton, radili su i pazili na Rouzmeri dan i noć. Kenedijevi su u znak zahvalnosti školi poklonili novi teniski teren.
Ali problemi sa Rouzmeri kao i njena sve veća agresivnost i uznemirenost nastavili su se. Pre nego što je krenula u školu, po zakonu Masačuseca, Ona je polagala test inteligencije. Njen koeficijent procenjen je na oko 75, što je taman iznad granice mentalne retardacije.
Porodicu koja je i inače stalno bila pod budnim okom javnosti i čiji su članovi pazili na svaki korak, Rouzmerino ponašanje, pogotovo jake promene raspoloženja, veoma su frustrirale.
Zbog toga je 1941. godine, kada je Rouzmeri imala samo 23 godine, porodica tajno pristala da joj se izvrši lobotomija, popularni postupak u to vreme, za koji se verovalo da može da izleči šizofreniju, epilepsiju, poremećaje raspoloženja i druge mentalne probleme.
Uništen život
Lobotomija Rouzmeri Kenedi izvršena je pre nego što je usavršen postupak operacije preko očne šupljine, pa je izvedena sa klasičnim otvaranjem lobanje, pri blagoj anesteziji. Rozmari je bila svesna tokom zahvata!
Nakon operacije, porodica je govorila da je Rouzmeri pronašla svoj mir. Međutim, čini se da je nesrećna devojka zapravo patila od duboke depresije, a operacija je veselu devojku koja je tečno govorila i umela da piše ostavila sposobnu da kaže jedva nekoliko reči i potpuno nesposobnu za samostalan život, piše Hafington post.
Njeni mentalni kapaciteti svedeni su na nivo dvogodišnjeg deteta.
– Pokušaj da je "poprave" završio se tragično – komentarisao je godinama kasnije Tim Šiveri, rođak porodice Kenedi i autor knjige "Potpuno živa: Otkrivajući šta je najbitnije u životu".
Tihi kraj
Porodica Kenedi je u godinama koje su usledile postala poznata po filantropskom radu. Rouzmerina sestra Junis osnovala je Specijalnu olimpijadu, a otac je donirao milione organizacijama za osobe sa smetnjama u razvoju. O Rozmari se nije govorilo, osim kada ju je Junis navodila kao inspiraciju.
Odmah posle ovog nesrećnog zahvata Rouzmeri je premeštena u duševnu bolnicu u kojoj je ostala do kraja života. Otac je nijednom nije posetio.
Ironično, Rouzmeri je nadživela većinu svoje braće i sestara. Umrla je tiho, 2005. godine u 86 godini života.
(Kurir.rs/Istorijski zabavnik)
Bonus video: