NE PANIČITE, NIJE BAŠ SVE IZGUBLJENO! Odšteta za kašnjenje, gubitak ili oštećen prtljag IDE I DO 1.900 EVRA! Ovo su PRAVILA I CAKE
Ukoliko vam na aerodromu nestane kofer, to odmah morate da prijavite, a ako vam ne bude vraćen ni za 21 dan, možete da tužite avio-kompaniju za naknadu štete
Evropski aerodromi se poslednjih meseci bore sa nedostatkom radnika, a posledica toga je čest nestanak ili kašnjenje prtljaga putnika. Sa tim problemom se najčešće suočavaju putnici na letovima s presedanjem, ali svima onima koji ostanu bez prtljaga Montraelskom konvencijom zagarantovana je odšteta i do oko 1.900 evra!
Odštetni zahtev možete podneti ako vam prtljag ne bude pronađen ni za 21 dan otkako ste ga predali, uz uslov da ste prethodno ispoštovali sve potrebne procedure.
Haos na aerodromima
Naime, na nemačkim aerodromima prošle nedelje više od 20.000 kofera nije predato putnicima, prenosi RTS.
Na londonskom Hitrouu otkazivali su letove jer nisu mogli da prime sve putnike i kofere, dok je američka avio-kompanija samo u aprilu izgubila ili sa zakašnjenjem dostavila više od 200.000 kofera. Strani mediji navode da je broj prijava zbog izgubljenog prtljaga ove godine veći za 30 odsto u odnosu na 2019.
- Dolazimo do toga da oni koji primaju prtljag, oni koji prave njegovu raspodelu, oni koji rade u IT sektoru i vode računa o tome gde je i šta izgubljeno, svuda je nedostatak te radne snage - objasnio je za RTS direktor turističke agencije Milan Lainović.
Na beogradskom aerodromu zasad taj problem nije tako čest, ali ako se i desi, postoji jasna procedura kako prijaviti izgubljen kofer.
- Putnici po prispeću na beogradski aerodrom treba da naprave zapisnik kod službe za potragu za prtljagom. Naša služba danonoćno i predano radi na procesuiranju svih tih zapisnika, nalaženju prtljaga naših putnika i njegovom dostavljanju. S obzirom na višestruko povećan obim posla, može se desiti da naše kolege ne odgovore odmah na vaš poziv ili mejl, ali to ne znači da nećete biti blagovremeno obavešteni o prispeću svog prtljaga - rekao je šef smene na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" Marko Baroš.
Jasna procedura
Međutim, oni kojima je prtljag izgubljen ne treba da očajavaju, jer i ako nikada ne bude pronađen, mogu da dobiju odštetu, ali tek nakon ispoštovane procedure. Prema Montrealskoj konvenciji i drugim regulativama EU, kojih se pridržavaju i domaće avio-kompanije i aerodromi, u slučaju kašnjenja, uništenja, gubitka ili oštećenja prtljaga, avio-prevoznik odgovara za štetu, izuzev ako je preduzeo sve razumne mere da izbegne štetu ili ako preduzimanje tih mera nije bilo moguće.
Odgovornost za kašnjenje prtljaga ograničena je na 1.288 specijalnih prava vučenja (SPV). Vrednost jednog SPV sada je 1,48 dolara, što znači da je visina moguće odštete do 1.906 dolara, odnosno 1.878 evra, prema sadašnjem kursu. Inače, treba znati i da postoji caka da kontaktirate sa svojim osiguravajućim društvom i proverite da li vaše turističko osiguranje pokriva slučajeve izgubljenog prtljaga. Ukoliko pokriva, velike su šanse da bi iznos osiguranja verovatno premašivao ono što avio-kompanija mora da vam plati u obliku naknade štete.
Suzana Trajković
Bonus video: