BRUKA MILANOVIĆA I PLENKOVIĆA: Predsednika i premijera Hrvatske udružila samo mržnja prema Srbiji! EU ŽMURI NA USTAŠKE POZDRAVE!
Iako se gotovo svakodnevno prepucavaju ne birajući reči, hrvatski premijer i predsednik prekjuče su u Kninu nakratko zakopali sekire i zajedničkim snagama izneli niz sramnih optužbi na račun Beograda i Srba
Ovogodišnje obeležavanje akcije "Oluja" u Kninu poslužilo je najvišim hrvatskim zvaničnicima kao zgodan povod da pauziraju međusobnu netrpeljivost i složno usmere sve svoje otrovne strelice ka Srbiji. Ako je suditi po govorima premijera Andreja Plenkovića i predsednika Zorana Milanovića na centralnoj proslavi 27 godina od "Oluje", hrvatski državni vrh imao je samo jedan cilj - da pokaže jedinstvo u možda nikad agresivnijem verbalnom napadu na Srbiju.
Sramotne poruke
Plenković je otišao toliko daleko da je čak optužio Srbiju da je kriva za proterivanje Srba tokom akcije "Oluja", dok je Milanović govorio o "ljudskoj pohlepi i gluposti vlastodržaca u Beogradu, kratkovidosti i oholosti onih koji u dane pre 'Oluje' nisu hteli pristati na plan Z4". Ovakve poruke pratila je, kao i svake godine, ustaška koreografija i uzvici "Za dom spremni", koje niko od govornika nije kritikovao, a kamoli osudio. Ni iz EU se nisu oglasili povodom klicanja ustaškog pozdrava u jednoj od članica Unije.
Premijerka Ana Brnabić smatra da je sramotno ono što se čulo u Hrvatskoj - da su Srbi proterali sami sebe i da je Beograd za sve kriv.
- Ako Srbi nisu imali razloga da beže, zašto su ubijeni oni koji su ostali. Naše tužilaštvo pokrenulo je tužbu za zločine na Petrovačkoj cesti, iz Zagreba smo čuli da ti ljudi koji su bombardovali decu, žene i starce u izbegličkoj koloni nisu krivi. To je poruka proteranim Srbima da im nema povratka u Hrvatsku, dok iz EU dolazi zaglušujuća tišina na nacističke pozdrave - naglasila je ona.
Još agresivniji
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže za Kurir da su suprotstavljene političke opcije uvek bile i uvek će biti u saglasju kada na red dođe tema "Oluje", tokom koje je, podsetimo, avgusta 1995. iz Hrvatske proterano oko 250.000 Srba.
- Mogu se Plenković i Milanović i fizički tući, ali oko ovog događaja oni su jedno. U Hrvatskoj postoji apsolutni konsenzus da je Srbija agresor, da je Hrvatska žrtva te agresije i da je "Oluja" veličanstvena odbrambena akcija. Oko toga su složne sve političke stranke, Katolička crkva, nacionalne institucije poput Matice hrvatske i akademije, ali i većina hrvatskog naroda. Reakcija najviših hrvatskih zvaničnika povodom obeležavanja "Oluje" postala je još radikalnija i agresivnija od 2015, kada je Srbija donela odluku da se stradanja i progon Srba obeležavaju na državnom nivou. To smo uostalom čuli i u govoru Plenkovićea, koji je izrekao nekoliko bezočnih laži, kao što je ona da je Srbija odgovorna za iseljavanje Srba u "Oluji" i da ne želi dijalog o procesuiranju ratnih zločinaca i rešavanju pitanja nestalih - naglašava Linta.
Kurir.rs