ŠIROM POLJSKE OSVANULI NESVAKIDAŠNJI BILBORDI Bogati preduzetnik koji stoji iza njih poručio: Želim da se ljudi zamisle! FOTO

Wojtek Radwanski / AFP / Profimedia

Bilborde je teško ne videti: veliki i prisutni u celoj Poljskoj, prikazuju dve devojčice plave kose u beloj odeći, zagrljene u polju, uz natpis: "Gde su ova deca?".

Uz njihovu fotografiju je grafikon koji prikazuje statistiku: poljska porodica 1950ih je u proseku imala petoro dece, 1980ih troje, a danas samo 1,5.

Ove reklamne panoe je proteklih meseci širom zemlje postavila katolička fondacija, potaknuvši žestoku raspravu u konzervativnoj državi gde su pitanja porodice i reprodukcije stalni izvor tenzija.

Wojtek Radwanski / AFP / Profimedia 
foto: Wojtek RADWANSKI / AFP / Profimedia

Kampanja je već inspirirala i parodiju. U jednoj verziji na plakatu se pojavljuju dva uštipka, uz natpis: "Gde su ove piroške?".

Promatrači su brzo primetili da je statistika na plakatu pogrešna: zvanični brojevi pokazuju da su poljske porodice pedesetih imale manje od četvero dece, prenosi agencija Frans pres. Ipak, današnji natalitet je zabrinjavajuć. Poljski parovi danas u proseku imaju samo 1,4 dece, što je ispod evropskog prosjeka i granice demografske održivosti.

"Naša kampanja nema ideološki i politički cilj", objavila je fondacija Kornice čiji je predsednik, preduzetnik sa katoličkim vezama, jedan od najbogatijih Poljaka. "To samo poziva ljude na promišljanje", dodao je.

Fundamentalistički ton

Njegova fondacija već je bila u medijima zbog kontroverznih "billboarda", uključujući one protiv pobačaja i razvoda.

Za Paulinu Zagorsku, aktivistkinju "fundamentalistički ton tih billboarda je očigledan: njihovi autori za pad nataliteta krive kontracepciju i izazove tradicionalnom porodičnom modelu".

Deo kritičara iskoristilo je priliku kako bi osudilo gotovo potpunu zabranu pobačaja koju je uvela desničarska vlada. Levi poslanik Robert Biedron tvrdi da "nema dovoljno dece zbog premalo jaslica i vrtića, preniskih plata i straha od trudnoće zbog nehumanih zakona protiv pobačaja".

Nacionalna misija

Povećanje nataliteta jedan je od ključnih ciljeva vladajuće poljske stranke Pravo i pravda (PiS). Vlada je uvela popularan mesečni doplatak nazvan 500+.

PiS tvrdi da želi da pomogne mladima u osnivanju porodice i garantuje dečju negu prvih godina. No kritičari tvrde da je ta politika dizajnirana da koristi tradicionalnom porodičnom modelu i podstiče žene da ostanu kod kuće, navodi AFP.

Wojtek Radwanski / AFP / Profimedia 
foto: Wojtek RADWANSKI / AFP / Profimedia

Ministarstvo za porodicu u svom programu natalitet naziva "ključnim pitanjem" i dodaje kako se na njemu mora raditi čak i ako je posledica "privremeno napuštanje tržišta rada za žene" koje žele da budu sa svojom decom.

Demografski ekspert Irena Kotovska sa Poljske akademije nauka smatra da ta politika, uspostavljena pod uticajem crkve, "nije efikasna".

Poljska trenutno ima 38,2 miliona stanovnika, ali bi njena populacija do 2040. mogla da se smanji za 2,3 miliona ljudi, predviđa istraživanje Eurostata.

Wojtek Radwanski / AFP / Profimedia 
foto: Wojtek RADWANSKI / AFP / Profimedia

Istorijski faktor

Na demografiju utiču i istorijski trendovi.

"Masovna nezaposlenost nakon iznenadnog prelaska na kapitalizam dovela je do pada broja rođenih u bivšim članicama istočnog bloka 1990ih", rekla je Kotovska. "Dakle, nema mnogo žena u fertilnoj dobi iz tih godina, a nemaju ni mnogo dece“, dodala je ona.

Ona sumnja da će priliv izbeglica iz Ukrajine, većinom žena i dece, biti dovoljan da "preokrene pad stanovništva".

Možda bi migranti iz Afrike i sa Bliskog istok mogli da imaju nekog uticaja ali ona smatra da to nije realno.

"Ne mislim da je to zamislivo u Poljskoj, gde je politika rađanja suštinski povezana sa nacionalizmom i etničkom pripadnošću“, objasnila Kotovska.

U međuvremenu, vlada je nedavno u zvaničnom izveštaju upozorila na dugoročni rizik od "smrti poljskog naroda".

Kurir.rs