Umetnost kao i vino odoleva vremenu, to je suživot čoveka i prirode, otkriva svoju viziju jedinstvenog susreta vina i umetnosti Maja Živanović, novinar i likovni kritičar.
Sve ljubitelje vina, stručnu i široku publiku, od 1. do 4. septembra u Beogradu očekuje Prvi međunarodni sajam vina „Vinska vizija Otvorenog Balkana”, koji će na jedinstveni način ukrstiti vinske puteve Balkana i okupiti najbolje proizvođače vina u regionu, a biće organizovan pod pokroviteljstvom vlada Srbije, Severne Makedonije i Albanije, u okviru inicijative „Otvoreni Balkan”.
Ovim povodom razgovarali smo sa Majom Živanović, likovnim kritičarom i novinarom, koja je posebno mesto u svojoj profesionalnoj aktivnosti posvetila spajanju umetnosti i vinske kulture. O značaju povezivanja ove dve sfere ljudskog stvaralaštva i hedonizma otkriva nam da je vino za nju čudesna filozofija egzistencijalnog, alegorija života.
Šta je zajedničko vinarima i umetnicima?
-Vino stimuliše sva čula i navodi ljude da sanjaju ali i da priznaju sopstvenost. To je moja prva asocijacija na piće bogova, ali i na likovno stvaralaštvo generalno. Pored toga, suživot čoveka i prirode, autentičnost autohtonih vrsta vina ima distinkciju u umetničkim delima koja nose sličnu vrstu patine, jer počivaju na tradicionalom. Umetnost, kao i vino - odoleva vremenu.
Na koji način vas kao kritičara inspiriše nektar bogova?
- Vino je filozofija egzistencijalnog - sinonim za radost i erotiku, ali i melanholiju, nostalgiju i setu. Tumačeći slike i skulpture nastale na tu temu, bilo da su u pitanju mitološke scene ili savremeni prikazi, svaki put se iskreno radujem toj čudesnoj alegoriji života.
Profesionalno ste podržali tradicionalnu manifestaciju „Umetnost i vino“ koja se svake godine održava u Vinogradarevoj kući u Topoli – šta je specifično za ovakve susrete?
- „Umetnost i vino” je prva manifestacija takve vrste u Srbiji, postoji već 9 godina, a jedinstvena je po tome što je osmišljena od strane umetnika, vajara Nebojše Savovića Nesa, koji neumorno i pažljivo selektuje umetnike - slikare i vajare. Tema - simbioza umetnosti i pića bogova, izazov je za stvaraoce različitih generacija. Eminentne umetnike, poznate i priznate od strane likovne javnosti, sjajno je videti na jednom mestu, baš u Vinogradarevoj kući... a to vanserijsko likovno stvaralaštvo paralela je odličnom vinu.
S obzirom na to da je proizvodnja vina jedna vrsta umetnosti po sebi – na koji način su naši savremeni umetnici prihvatili ovu drevnu inspiraciju?
- Iako svako od umetnika radi u svom maniru, ispoljava lični senzibilitet, u različitim likovnim medijima (skulpturi, slici, mozaiku i staklu) često se dogodi da sam iznenađena postavkom. Kao Arijadnina nit, vino povezuje različite motive, od predstava mrtve prirde, treperavih pejsaža vinograda, slika i mirisa detinjstva, do žanr scena i mitoloških i nadrealnih prizora.
Za više informacija o sajmu vina posetiite sajt
Promo