Da bi poslali decu u školske klupe, mame i tate moraju da izdvoje i celu platu za knjige, školski pribor, rančeve, garderobu, obuću, opremu za fizičko, lektiru...
Da bi poslali dvoje dece u školske klupe, roditelji moraju da izdvoje i celu prosečnu platu od oko 70.000 dinara, koliko je potrebno za kupovinu udženika, školskog pribora, rančeva, garderobe, opreme za fizičko, obuću, užinu...
Nakon letnjih odmora i raspusta bliži se 1. septembar i polazak đaka u školu, a roditelje čeka veliki udar na kućni budžet zbog kupovine osnovnih potrepština za školske dane. Kurirova računica je pokazala da polazak jednog deteta u školu, odnosno njegovo opremanje, košta oko 35.000 dinara.
Međutim, ukoliko dvoje dece kreće u školu, troškovi se udvostručuju, pa idu i preko 70.000 dinara. Uz poneke akcije u knjižarama i marketima, činjenično stanje je da je i u ovom segmentu - sve skuplje nego minule godine. Inflacija je uzela maha svuda u svetu, pa i u Srbiji, tako da je pored uvećanih računa za hranu i energente, školska oprema dodatni trošak za sve roditelje i u našoj zemlji.
Ono što je posebno problematično, prema rečima roditelja, jeste to što je školska oprema već bila prilično skupa.
Lista potrepština
U troškove ne ulaze samo knjige i školski pribor već je spisak školskih potrepština znatno duži. Tu dolazi i garderoba, obuća, oprema za fizičko, pribor za crtanje i bojenje, lektira... Samo za školski pribor za jednog đaka treba izdvojiti u najmanju ruku 4.100 dinara, a najviše 14.664 dinara.
- Koliko god da se radujem što moje drugo dete polazi u prvi razred, toliko već danima prebrojavam novac koji moram da izdvojim za garderobu, školsku opremu i pribor. Do sada sam imala troškove za jedno, a sada se oni dupliraju jer za prvaka treba i više opreme nego za starije dete.
Učiteljica nam je dala spisak obaveznog pribora koji dete mora da ima kod sebe. Uz pribor, detetu moram kupiti nove patike, garderobu, ranac, a sve to će me koštati kao jedna minimalna plata - kaže za Kurir majka budućeg prvaka Jelena G. i dodaje da su sredinom avgusta već krenule ogromne gužve u knjižarama u Beogradu.
Roditelji obično udžbenike kupuju na nekoliko mesečnih rata, koje otplaćuju tokom godine, međutim, celokupna školska oprema se kupuje neposredno pred polazak u školu.
Cena udžbenika
Cena kompleta udžbenika za prvi razred u proseku košta do 8.440 dinara, dok komplet za osmi razred ide i do 17.000 dinara, zavisno od izdavača koje je škola odabrala. Najgore bi mogle da prođu mame i tate koje imaju đaka koji kreće u sedmi razred, jer je cena kompleta udžbenika najveća i ide čak do 18.115 dinara.
Pored knjiga, đak mora da ima i sveske različitih formata, koje, zavisno od veličine, kvaliteta, ilustracije, broja listova i toga da li su ukoričene, koštaju od 80 do 515 dinara. Međutim, za početak godine je detetu potrebno pet-šest svezaka, a tokom godine treba kupiti dvadesetak.
Pribor za pisanje i crtanje podrazumeva obavezne tri obične olovke, plavu i crvenu hemijsku olovku, penkalo i piši-briši olovku, drvene bojice, gumicu, rezač i mali lenjir, što dolazi u sklopu pernice, koja košta minimum 600 dinara, dok cena punih pernica ide i preko 2.100. Učeniku je posebno za matematiku neophodan i komplet lenjira, koji košta oko 150 dinara, i šestar, koji ima cenu od minimum 180 dinara pa do 380.
Što se tiče likovne kulture, tu je spisak opreme za slikanje i crtanje malo duži, pa osnovcu treba obezbediti blok broj dva, tri, četiri ili pet, zavisi u koji razred osnovne škole ide, tempere, vodene boje, voštane boje, komplet četkica, paletu, posudu za vodu, krpu, flomastere, plastelin, samolepljivi kolaž-papir i kesu za blok, za šta treba izdvojiti do 3.000 dinara.
Dokupljivanje tokom godine
Pored likovnog, tu je i fizičko vaspitanje, za koje je potrebna oprema, u koju spadaju obavezne posebne patike, trenerka, helanke ili šorc, majica kratkih rukava i vijača, kao i vreća za opremu. Što se tiče vrećice, ona košta od 200 do 800 dinara, obične majice se mogu naći za 500 dinara, helanke za devojčice i šorcevi za dečake koštaju oko 1.000, dok su patike od 3.000 dinara pa naviše, u zavisnosti od kvaliteta.
Mnogi nastavnici i učitelji u školski program uključuju obaveznu lektiru, koja za prvi razred košta oko 750 dinara, dok je komplet za osmi razred do 1.000.
Takođe, treba naglasiti da je ovo školski pribor za početak godine koji se s vremenom obnavlja, pa je tako potrebno više puta kupovati hemijske olovke, sveske, rezače, gumice, blokove za crtanje, drvene, voštane i vodene bojice, tempere, vežbanke za pismene zadatke.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić
Bonus video: