Istraživanja pokazuju da voće bez holesterola, masti i natrijuma može da snizi vaš loš holesterol i podigne dobar holesterol, što je korisno za bolji krvni pritisak i funkciju srca.
Bogate antioksidansima, velika su pomoć i kod dijabetesa tipa 2 i reumatoidnog artritisa.
To, naravno nisu sve zdravstvene prednosti brusnice, evo šta sve ona može da znači za vaš organizam i u kom stanju je najbolje da ih konzumirate.
ČUVA DESNI: Prvobitno nazvane „bobice ždrala“, jer su njihovi cvetovi izgledali kao glava ždrala, brusnice imaju velike količine polifenola, mikronutrijenata koji sprečavaju rast bakterija. Kada jedete brusnicu, polifenoli ostaju u vašoj pljuvački čak i nakon što ste ih sažvakali i progutali i pomažu u sprečavanju karijesa, bolesti desni i raka usne šupljine.
ŠTITI CREVA: Brusnice imaju i proantocijanidine A tipa, koji pomažu u zaustavljanju crevnih infekcija pre nego što uopšte počnu. Oni pomažu u održavanju zdrave crevne flore i sprečavaju infekciju Heliko pilori, koja može da izazove čir na želucu. Takođe daju brusnicama svoju jarko crvenu boju.
DOBAR IZVOR VLAKANA: Jedinstvena rođaka borovnice sadrži velike količine zdravih vlakana. Jedna šolja svežih brusnica ima pet (5) grama vlakana koja pomažu vašem telu da sporije apsorbuje šećer, sprečava zatvor i čini da se brže osećate sitima.
OBILUJE VITAMINOM C: Jedna šolja sirovih brusnica sadrži 14,6 mg vitamina C po porciji — oko 25 odsto vaših dnevnih potreba.
SIROVA JE NAJZDRAVIJA: Pošto su više gorke nego slatke, sirove brusnice su manje popularne od sušenih brusnica i soka od brusnice, ali su bolje za vas. Jedna šolja sirovih brusnica ima četiri (4) grama prirodnog šećera, dok šolja sušenih brusnica ima oko 25 grama šećera, a jedna šolja soka od brusnice 25-30 grama. Zato ako imate sušene brusnice ili sok od brusnice, uravnotežite ih hranom sa niskim sadržajem šećera.
Potražite sveže brusnice koje su čvrste i debele, a izbegavajte one koje su meke ili su dobile smeđu boju. Čuvajte ih u pakovanju u kojem ste ih kupili u frižideru, najviše dva (2) meseca. Perite ih tek pred upotrebu.
I OVO TREBA DA ZNATE:
JOŠ NIJE UTVRĐENO DA LI POMAŽE KOD URINARNIH INFEKCIJA: Mnogi misle da brusnice mogu sprečiti i izlečiti infekcije urinarnog trakta, ali ne postoje jasni dokazi koji bi to i potvrdili. Proantocijanidini tipa A u brusnicama pomažu u sprečavanju lepljenja bakterija za ćelije bešike u laboratoriji, ali je potrebno više studija da bi se videlo da li ovo funkcioniše u ljudskom telu.
Sumnja se da možda nemaju dovoljno ovog jedinjenja da bi sprečile infekciju ili je izlečile.
BUBREŽNI BOLESNICI, OPREZ! Brusnice u svim oblicima su obično bezbedne za ljude koji nemaju određena zdravstvena stanja. Ali kako imaju visok sadržaj oksalata, ovo prirodno biljno jedinjenje može povećati rizik od nastanka određenih vrsta kamena u bubregu.
Ako imate istoriju kamena u bubregu, pitajte svog lekara pre nego što jedete ili pijete proizvode od brusnice. Ako imate dijabetes, proverite sadržaj šećera, jer neki proizvodi sadrže mnogo zaslađivača.
POTENCIJALNE INTERAKCIJE SA LEKOVIMA: Ako uzimate razređivače krvi kao što su varfarin ili aspirin, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što jedete brusnice, pijete sok od brusnice ili uzmete dodatak od brusnice. I brusnice i ovi lekovi sadrže salicilnu kiselinu, koja može izazvati krvarenje.
SAVET PLUS
Da biste iskoristili prednosti ove superhrane, stavljajte uvek šaku suvih bobica u salate, ovsene pahuljice ili kolače. Sirove brusnice kombinujte sa jabukama u pitama, voćnim kašama i drugim jelima, neće vam biti gorka.
Takođe, možete sami da napravite sos od brusnice. U mešavinu jedne (1) šolje vode i do jedne (1) šolje šećera kad proključa dodajte 350 g brusnica, začine poput karanfilića ili cimeta po ukusu; kuvajte10 minuta i ohladite pre serviranja.
Kurir.rs/WebMD
Bonus video: