Da bi se gužve po Beogradu izbegle, baš kao i kazne, vozači moraju pažljivo da prate saobraćajnu signalizaciju i unapred planiraju putovanje do delova gde idu prvi put.
Tako žuta traka, koja je inače predviđena samo za javni gradski prevoz i taksi vozila, nije uvek nužno zabranjena za druga vozila. Tako, ako poštujete pravila kada možete da je koristite, saobraćajac vas neće zaustaviti i pisati vam kaznu.
Dok je u pojedinim ulicama vožnja žutom trakom zabranjena samo šest sati dnevno, odnosno u špicevima, postoje saobraćajnice gde ju je zabranjeno koristi čak i noću.
Zabranjena vožnja u žutoj traci - od sedam do devet časova i od 14 do 18 sati
- Bulevar despota Stefana
- Sinđelićeva
- Bulevar Nikole Tesle
- Vojislava Ilića
- Sarajevska
- Hajduk Veljkov venac
- Balkanska
Dakle, iako je u nekim ulicama vremensko ograničenje jasno naznačeno na znaku, retko ko od vozača će zastati, pročitati ili zapamtiti satnicu, pa su žute trake u sedam gradskih ulica van špiceva obično prazne, a mogu da ih koriste svi. Žuta traka u njima važi samo od 7 do 9 i 14 do 18 sati.
Vožnja žutom trakom u ovim ulicama zabranjena je čak i noću:
- Bulevar Mihaila Pupina
- Brankov most
- Brankova
- Kraljice Natalije
- Radnička
- Bulevar vojvode Mišića
- Vijadukt za Banovo brdo
- Kirovljeva
- Paštrovićeva
- Visoka
- Kralja Milana
- Terazije
- Kolarčeva
- Svetogorska
- Braće Jugovića
- Kraljice Marije
- Bulevar oslobođenja
Nepoštovanje žute trake vozača može da košta i do 5.000 dinara. Treba imati u vidu i to da u mnogim ulicama koje imaju obeleženu žutu traku, postoje kamere u Beogradu koje prate i beleže sve nesavesne vozače u koje u nedozvoljenim terminima koriste žutu traku.
Kurir.rs / S. T.
Bonus video: