ŠKALJARCI U KLAN UVELI ŽENE, SESTRE, MAJKE...Lepotice mafijašima prenose poruke, izviđaju i upravljaju novcem
Među pripadnicima škaljarskog klana, prema podacima crnogorske policije, nalazi se na desetine žena - majki, sestara, supruga, devojaka, pa i kuma članova ove kriminalne grupe, najnovija su saznanja.
Ove navode prenele su crnogorske Vijesti, čiji sagovornik iz bezbednosnog sektora otkriva da su ove informacije zabeležene i u Proceni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA 2021), koja je usvojena u martu.
- Nakon ubistva Igora Dedovića, primat apsolutnog vođe preuzeo je Jovan Vukotić i on je isključivi donosilac odluka - piše u SOCTA, tvrdi sagovornik Vijesti.
Portal navodi i da počeci škaljarskog klana datiraju iz 2008. godine, a da su do 2014. godine bili jedinstveni kotorski klan. Međutim, nakon nestanka velikog tovara kokaina iz stana u Valensiji, grupa se cepa na kavački klan, kojim upravljaju Radoje Zvicer i Slobodan Kašćelan, i škaljarski klan, na čijem čelu su se nalazila braća Vukotić i Dedović.
Rodbinske veze
- Grupu karakterišu porodične i prijateljske veze, zajedničko geografsko poreklo i zajedničko kriminalno iskustvo - navodno se navodi u dokumentima, uz podatak da grupa broji više od 200 članova.
- Na tom spisku nalaze se i desetine žena - supruga, ćerki, majki, sestara, devojaka, kuma, prijateljica i rođaka muških članova klana. Kao članovi klana, pored njih, označeni su i članovi porodica onih koji su ubijeni u ratu škaljarskog i kavačkog klana - prenosi portal.
Podsetimo, istražitelji su ranije utvrdili da su upravo Igor Dedović i Stevan Stamatović ubijeni u Atini nakon što je suparnički klan pratio njihove žene.
- Ubijeni su pred ženama i decom u poznatom restoranu, a porodice su im u Atinu došle povodom novogodišnjih i božićnih praznika - rekao je izvor i nastavio:
- Zanimljivo je i da su u Srbiji do Vukotića pokušali da dođu prateći devojku koja je tada bila bliska s njim, pa je čak jedna grupa tako i uhapšena - objasnio je izvor.
Nekadašnji pripadnik DB Boža Spasić objašnjava da je veliki broj žena evidentiran u svim klanovima, a da neke od njih čak igraju veoma značajne uloge.
- Uglavnom su to supruge pripadnika klanova koje najčešće brinu o finansijama i novcu. Druga uloga koje one imaju u klanovima je prenošenje poruka. One prenose informacije, jer znaju šifre i pokrete tela, šta tačno znače i kome treba da se prenesu, obično komuniciraju sa ostalim pripadnicima klana - navodi Spasić i ističe da žene retko učestvuju u zločinima, ali često kod sebe drže oružje, jer su manje upadljive:
Kao Italijani
Prema stavu našeg sagovornika, žene su u kriminalne aktivnosti umešane po ugledu na italijansku mafiju.
- Dugo se verovalo da ih niko neće dirati kada dođe do okršaja, ali smo imali niz primera da su ranjene u napadima na muževe ili partnere. Nismo do sada imali situaciju da je žena preuzela posao posle smrti muža, ali ne isključuje se mogućnost da se to desi - kaže Spasić i dodaje da se o bezbednosti žena i rođaka vodi računa i da njih kriminalci često izmeštaju na bezbedne lokacije.
Kriminolog Dobrivoje Radovanović za Kurir objašnjava da uključivanje žena u poslove klanova kreće često u mladim danima.
- Nije neobična situacija da one preko svojih momaka uđu u taj milje. To se ne dešava lako, one prolaze niz testova, odaju im određene informacije i polako stiču poverenje u njih i daju im ozbiljnije zadatke - kaže Radovanović.
- S druge strane, nekim ženama odgovara takav život, jer one pored kriminalaca imaju različite benefite, uživaju u bogatstvu, ne žele da se odreknu luksuza. Pojedinim ženama je takođe uzbudljiva i sama pomisao da budu u okruženju kriminalaca.
Kurir.rs/Ekipa Kurira
NE PROPUSTITE DANAS NOVO IZDANJE MAGAZINA LENA
Tema broja: KAKO PREŽIVETI SKUPOĆU
U novom broju magazina Lena pronaći ćete mnoge zanimljive teme:
KAKO PREŽIVETI SKUPOĆU Pratite akcije, kuvajte kod kuće
UREDITE SOBU ZA SVOG ŠKOLARCA Pametno iskoristite prostor
OMIKRON SLAMA LEĐA Novi simptomi korone
ISPROBAJTE OVAJ RECEPT – NAPRAVITE PITU IZ ŠOLJE Fenomenalna ideja
Maja Manojlović u intervjuu za Lenu: Uvek prvo vidim dobro u ljudima