To dolazi iz kuhinje zapadnih centara moći, koji ne žele da svetska javnost čuje istinu o tome šta Kurtijeva administracija sprema na KiM, smatra profesor Miroslav Bjegović
Specijalni hibridni rat protiv Srbije, koji je trajao mesecima lažnim dojavama o bombama, nastavljen je, ocena je stručnjaka. Ovaj put meta stranih obaveštajnih službi bile su srpske ambasade i konzularna predstavništva, kojima su, kao i političarima iz vladajućeg SNS, ali i JP „Beogradski vodovod i kanalizacija“, suspendovani Tviter nalozi!
Globalna društvena mreža Tviter, naime, suspendovala je 18. avgusta naloge ambasadama Srbije u Jermeniji, Iranu, Indoneziji, Nigeriji, Zimbabveu, Gani i Kuvajtu, kao i nalog Generalnog konzulata u Čikagu. Ovo je potvrđeno i u Ministarstvu spoljnih poslova, koje je saopštilo da je to učinjeno „bez ikakvog obrazloženja ili prethodne poruke kojom bi se ukazivalo na eventualne povrede pravila komuniciranja na toj društvenoj mreži“. Ministarstvo u saopštenju ističe „da je nedopustivo da diplomatska predstavništva jedne demokratske države, koja nije izložena bilo kakvim sankcijama, budu cenzurisana na ovaj način“.
Ućutkivanje
Iz ministarstva kažu i da se nadaju da blokada naloga „ne predstavlja pokušaj da se Srbija spreči i ućutka u borbi za istinu, pre svega o situaciji na Kosovu“.
Inače, istog dana je nalog suspendovan i nekolicini bivših i sadašnjih političara iz redova vladajućeg SNS, kao i direktoru Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arnou Gujonu.
Miroslav Bjegović, stručnjak za terorizam i organizovani kriminal, kaže za Kurir da je ovde reč o „klasičnom primeru specijalnog hibridnog rata iz obaveštajne kuhinje zapadnih centara moći, koji ne žele da svetska javnost čuje istinu o tome šta Kurtijeva administracija sprema na KiM“.
- Nedopustivo je da diplomatsko-konzularna predstavništva jedne evropske zemlje budu cenzurisana bez ikakvog objašnjenja - kaže Bjegović. Dodaje da je ovo nastavak hibridnog rata, samo drugim metodama.
- Nedavno smo bili suočeni s lažnim dojavama o podmetnutim bombama kako bi se zastrašilo stanovništvo i lažno prikazalo kako je naš bezbednosni sistem loš, a da vlast nije u stanju da zaštiti građane - objašnjava Bjegović. Podvlači da je najbrutalniji primer specijalnog hibridnog rata likvidacija terorističkim metodama određenih ličnosti koje su bliske rukovodstvu ili predsedniku ili premijeru neke države koja se smatra neprijateljskom, kao što je bio slučaj sa nedavno ubijenom Darjom Duginom u Moskvi ili kao što je slučaj s planiranim likvidacijama na KiM.
Kurir.rs/ Boško Vukčević