RODNO ODGOVORNA POLITIKA: Osnaživanje žena iz ruralnih sredina
Grad Kraljevo aktivno radi na poboljšanju položaja žena na selu, kao i onih iz osetljivih kategorija, kaže gradska većnica Ivana Bazić
U protekle tri godine učinjeno je mnogo toga ne bi li se doprinelo osnaživanju žena iz ruralnih sredina, ali i ostalih ranjivih kategorija žena“, istakla je Ivana Bazić, članica Veća za kulturu, zadužena za socijalnu politiku, brigu o deci i porodici i pitanja rodne ravnopravnosti.
- Sa željom da ekonomski osnaži sve žene na selu i pomogne u njihovom radu i prezentaciji plodova njihovog rada, Grad Kraljevo je u saradnji s Ministarstvom za demografiju i populacionu politiku od 2018. do 2020. bespovratno davao ženama nosiocima poljoprivrednih gazdinstava novčana sredstva u iznosu od 250.000 do 300.000 dinara. Na ovaj način, Grad je pokušao da motiviše žene koje se bave poljoprivredom i koje su majke da i dalje ostanu na svojim imanjima, da tamo podižu svoju decu i pomognu opstanku srpskog sela. Njima je ova novčana pomoć umnogome olakšala rad na gazdinstvima i pružila im dodatni podsticaj da nastave da rade i ulažu u svoj posao. Osim toga, Savet za rodnu ravnopravnost Grada Kraljeva je u tom periodu podstakao formiranje Udruženja poljoprivrednica Grada Kraljeva „Dukat“, da bi im omogućio prezentaciju i direktnu prodaju njihovih proizvoda - navela je ona.
Imajući u vidu važnost osnaživanja žena iz ruralnih područja, u proteklom periodu usvojen je i nov Akcioni plan ruralnog razvoja Kraljeva. Takođe, Grad Kraljevo je prošle godine, uz podršku vlada Švajcarske i Srbije, pokrenuo projekat „Horizontalno i vertikalno osnaživanje žena s invaliditetom i žena u poljoprivredi“.
- Suština ovog projekta jeste da se kroz individualnu mentorsku podršku, pruženu od strane žena koje su se u zajednici već istakle svojim profesionalnim i društvenim uspehom, i kroz niz treninga i obuka koje se tiču sfera javnog zagovaranja, nastupa, projektnog menadžmenta, principa prakse i filozofije samostalnog života, rodne ravnopravnosti, antidiskriminacionog zakonodavstva itd. m u periodu od šest meseci pomenuta kategorija žena najpre horizontalno, a potom i vertikalno osnaži ne bi li se na taj način podstakla da se uključi u sve društvene, radne i političke segmente života. Krajnji cilj je da se poboljša kvalitet života ove ranjive kategorije žena i doprinese izgradnji i jačanju njihovog samopouzdanja - istakla je Bazićeva.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Grada Kraljeva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva