PREDSEDNIK VUČIĆ PREDLOŽIO: Ana Brnabić mandatar za sastav nove Vlade Srbije! Mandat će joj trajati kraće a evo ko će biti zamenik
Predsednik Aleksandar Vučić predložio je danas dosadašnju premijerku Anu Brnabić za mandatara za sastav nove Vlade Srbije.
"Ana neće biti četiri godine predsednik Vlade. Njen mandat će trajati kraće i doći će do promena u Vladi 2024. godine", naveo je Vučić u obraćanju iz predsedništva.
Vučić je rekao da je Brnabić predložio nakon što je saslušao mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista.
"Odluka je bila komplikovana, složena i unutar najveće stranke u zemlji. Kad je došlo do izbora između Ane Brnabić i Miloša Vučevića ni najveća politička stranka u zemlji nije želela da se izjašnjava jer oboje imaju njihovu političku podršku", kazao je Vučić.
On je dodao da je odluka o izboru Ane Brnabić za mandatara posledica dogovora unutar Srpske napredne stranke (SNS), ali i razgovora sa koalicionim partnerima.
"Kod nas nema nikakvih trzavica, svadja, problema. U Anu Brnabić imam bezgranično poverenje jer je pokazala izuzetnu marljivost", rekao je predsednik Srbije i lider SNS.
Najavio je da će dosadašnji gradonačelnik Novog Sada i kandidat za mandatara Miloš Vučević biti potpredsednik Vlade Srbije.
"Miloš Vučević će biti veoma značajan činilac nove Vlade, mislim da će uneti dodatnu ozbiljnost i odgovornost", rekao je Vučić.
Dodao je da će lider SPS i predsednik Skupštine Srbije u prethodnom mandatu Ivica Dačić "pored važnog ministarskog mesta", zamenika predsednika Vlade obavljati i funkciju koordinatora službi bezbednosti.
"Ivica Dačić će imati još značajniju funkciju u državnom aparatu. Siniša Mali, u kog imam ogromno poverenje, biće jedan od potpredsednika Vlade", rekao je Vučić.
Biografija
Ana Brnabić rođena je 1975. godine u Beogradu. Poseduje master diplomu (MBA) sa Univerziteta Hal iz Velike Britanije i više od deset godina rada sa međunarodnim organizacijama, stranim investitorima, lokalnim samoupravama i javnim sektorom u Srbiji. U avgustu 2016. godine izabrana je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije, i tu funkciju je obavljala do izbora za predsednicu Vlade. Кao ministarka državne uprave i lokalne samouprave posebno je radila na reformi javne uprave kroz uvođenje elektronske uprave u Srbiji kako bi država postala istinski servis građana. Uvođenje elektronske uprave u Srbiji značilo je i mnogo efikasniju i transparentniju upravu, kao i alat za odlučnu i praktičnu borbu protiv korupcije.
Neki od najznačajnijih projekata koje je realizovala u ovom segmentu tokom svog mandata jesu projekat e-Beba („Bebo, dobro došla na svet”), automatska razmena podataka između organa javne uprave (zahvaljujući kojoj se danas rutinski razmenjuju podaci između svih organa uprave, umesto da ih građani sami sakupljaju i nose od šaltera do šaltera), elektronska prijava i plaćanje poreza na imovinu, elektronski upis dece u vrtiće i škole.
Кao predsednica Saveta za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije Vlade Srbije, u svakodnevnim konsultacijama sa IT industrijom iz Srbije, startap i inovacionim kompanijama, razvila je Akcioni plan i krenula u njegovu brzu primenu. Srbija je danas zemlja sa četiri naučno-tehnološka parka – u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Čačku, što sve doprinosi tome da je IКT sektor najperspektivniji i najbrže rastući (dostigao učešće od 6% u BDP).
Članica je grupe „Novi lideri za Evropu” Svetskog ekonomskog foruma i Savetodavnog odbora organizacije “World Minds” koja okuplja najvažnije svetske inovatore iz svih oblasti. U Savetodavnom odboru ove organizacije su, između ostalih, i Frederik de Кlerk, predsednik Južnoafričke Republike u periodu od 1989. do 1994. godine (započeo i vodio pregovore koji su doveli do kraja aparthejda i usvajanja prvog demokratskog ustava Južne Afrike u decembru 1993) i Gerhard Šreder, bivši kancelar Nemačke.
Pre izbora u Vladu Srbije, bila je direktorka kompanije „Кontinental vind Srbija” (Continental Wind Serbia – CWS), predsednik Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i član Upravnog odbora neprofitne organizacije PEКSIM koja stipendira studente iz Srbije i Severne Makedonije da završe master studije na Univerzitetu Кembridž pod uslovom da se vrate u svoju zemlju i pomognu njen razvoj i reforme.
Učestvovala je u osnivanju i NALED-a i PEКSIM fondacije.
Bila je angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Bila je zamenica direktora Projekta za razvoj konkurentnosti Srbije, ekspertkinja na Programu reforme lokalne samouprave u Srbiji i viša koordinatorka Programa za ekonomski razvoj opština.
Dobitnica je brojnih priznanja za razvojne projekte na kojima je radila, promociju društveno-odgovornog poslovanja i tolerancije.
Na sednici Narodne skupštine Republike Srbije, 28. oktobra 2020. godine, izabrana je po drugi put za predsednicu Vlade Srbije.
(Kurir.rs/Beta)
Bonus video: