Pacijentkinja se oporavlja u Opštoj bolnici u Majdanpeku, pod stalnim je nadzorom lekara, tamo je bez dokumenata, a lekari se raspituju ko može da ih donese, kao i pelene, puder i flaširanu vodu
Žena od 59 godina iz sela nadomak Majdanpeka, koja je zbog potpunog zanemarivanja porodice počela živa da truli i da joj iz rane na telu izlaze crvi, smeštena je posle apela Kurira nadležnima u Opštu bolnicu u Majdanpeku, gde se, kako smo nezvanično saznali, oporavlja i pod stalnim je nadzorom lekara.
Članovi porodice koji su je doveli do tog stanja će možda krivično odgovarati, a ako se to desi - preti im kazna zatvora do pet godina!
Lekari se raspituju ko je odgovorna osoba za nju, jer je tamo dovedena u polusvesnom stanju i bez ličnih dokumenata. Od petka su pokušavali da stupe u kontakt s njenim nevenčanim suprugom, jer je potrebno da se u bolnicu donesu pelene, talk, vlažne maramice i flaširana voda za pacijentkinju.
- Potrebne su joj pelene, manji broj jer je izuzetno mršava, kao i flaširana voda. Stalno traži vodu jer je jako žedna. Njeno stanje nije dobro, ali ide nabolje. Sada je bolje od onog u kom je bila po prijemu. Dovedena je u katastrofalnom stanju, puna crvljivih i zagnojenih rana. Onaj ko ju je negovao nije pazio i doveo ju je u stanje opšte zapuštenosti - kaže naš izvor koji je upoznat sa svim detaljima, a na pozive Kurira niko iz bolnice nije odgovarao.
Advokatica Tamara Radojčić, saradnik advokatske kancelarije "Simović" iz Novog Sada, za Kurir kaže da se može reći da je ovde reč o krivičnom delu zlostavljanje i zanemarivanje u porodici.
- Ovde ima posla za policiju. Centar za socijalni rad i lekari iz bolnice dužni su da obaveste policiju ukoliko se sumnja na zanemarivanje pacijentkinje. Policija onda treba da pokrene predistražni postupak i sasluša odgovorno lice. Ako je to vanbračni suprug, onda odgovornost svakako leži na njemu. Nadležni organi bi morali da reaguju u ovom slučaju - rekla je naša sagovornica i dodala da odgovorni u ovom slučaju treba da se gone po službenoj dužnosti.
- Za osnovni lakši oblik zanemarivanja kao oblika nasilja je zaprećena kazna od tri meseca do tri godine. Ukoliko je nastupila teža posledica za zdravlje člana porodice, zaprećena kazna je od godinu do pet godina zatvora, a ukoliko nastupi smrt člana porodice, onda je to teži oblik i zaprećena je kazna od godinu dana do osam godina. Pored ovog krivičnog dela možda ima i elementa za krivično delo nasilja u porodici, ako ju je pored svega toga i zlostavljao.
Iz MUP Srbije kažu da ovaj slučaj nije u njihovoj nadležnosti i da se obratimo Centru za socijalni rad, što smo mi već u nekoliko navrata i učinili, ali zvanične odgovore nismo dobili.
Podsetimo, informaciju o stravičnom zanemarivanju ove žene Kurir je dobio prošle nedelje, kada smo alarmirali sve nadležne, pa i Centar za socijalni rad u Majdanpeku. U centru su nam rekli da je direktorka na odmoru, ali je dežurna socijalna radnica ipak samoinicijativno reagovala nakon našeg poziva i dala nalog seoskom lekaru da ode na adresu. On je tamo pronašao ženu u katastrofalnom zdravstvenom stanju i ona je hitno prebačena u Opštu bolnicu Majdanpek, gde se i sada nalazi.
Kako je za Kurir ispričao naš sagovornik, od januara, kada se ova žena šlogirala, nevenčani suprug držao ju je u hladnoj ostavi. Niko je nije kupao, zbog čega ima i tešku ginekološku upalu. Bila je ulepljena i po ranama su joj šetali crvi, a sve je smrdelo. Žena je inače posle šloga ostala nepokretna, a infarkt mozga je, prema nalazu lekara u koji smo imali uvid, učinio da otežano govori i ostale su joj mentalne smetnje.
Primalac je socijalne pomoći jer je bila nezaposlena. U kući nevenčanog supruga prijavljena je kao podstanar, što je, navodno, bio njihov dogovor da bi ona ostvarila pravo na socijalnu pomoć, a u tom domu žive i deca iz njegovog prethodnog braka.
Suzana Trajković
Bonus video: