Kriminalni klanovi za surove likvidacije sve češće angažuju mladiće koji nisu prepoznatljivi u podzemlju, a u prilog tome govore i poslednje dve likvidacije "škaljaraca" Milića Minje Šakovića i Gorana Vlaovića, a za koje se sumnjiče Beograđanin Luka P. (22) i Kragujevčanin Duško T. (28).
- Ovo nije prvi put da se ista ekipa angažuje za više likvidacija, a primetan je i trend da su klanovi počeli da unajmljuju klince koji se u podzemlju nazivaju golobradim ubicama, a imaju kriminalne dosijee i prolaze za sitnija krivična dela, da vrše najprljavije poslove. Nije retko da ih plaćaju kokainom ili čak uopšte ne plaćaju, već im se na taj način otpisuje neki dug ili se penju na kriminalnoj lestvici. Interesantno je i to da su gotovo sve egzekucije koje se događaju u poslednje vreme snimljene sigurnosnim kamerama - kaže izvor Kurira i dodaje da su šefovi kriminalnih grupa ranije za likvidacije angažovali profesionalce, čiji je zadatak bio da "posao" odrade brzo i bez očevidaca, da ostave što manje tragova za sobom i da potom nestanu sa kriminalne mape.
Zavladala kriza
Bivši operativac DB Božidar Spasić smatra da je na tržištu plaćenika zavladala svojevrsna kriza.
- Profesionalce je danas teško pronaći jer je veliki broj njih stradao u ratu klanova, a veliki broj se nalazi i iza rešetaka. Bivši policajci i vojnici su nepogodni za takve aktivnosti, a učesnika ratova na teritoriji bivše Jugoslavije, koji su ranije uglavnom bili angažovani za mafijaške egzekucije, gotovo da više i nema - kaže Spasić i dodaje da su kriterijumi za pronalaženje plaćenika gotovo nestali:
- Sada se angažuju mladići koji su u podzemlju poznati po nazivu "lica sa hemijom", sitni dileri ili konzumenti narkotika, ubice namah. Oni ubijaju bez obzira na posledice, cena im je nebitna, kao i to da li će robijati.
Spasić navodi da se često dešava da se rešavanjem jednog zločina reši i drugi.
- Jednostavno, ista ekipa počinje da radi u Srbiji i Crnoj Gori. Oni se sami preporučuju klanovima i narko-bosovima, jer ne kriju da su spremni da ubiju. Svakako, oni imaju logističku pomoć koja ih odvodi do mete, nadzire, a posle toga čeka i odvozi, pokazuje im gde i kako da se reše odeće i oružja - objašnjava naš sagovornik.
On smatra da je i među logističarima zavladala kriza:
- Na Pagu smo imali pravi primer logističara koji je ostavio ubicu. Procenio je da je u velikoj opasnosti i pobegao je, a izvršilac je pao direktno u ruke policiji.
Preko trećih lica
Spasić navodi da je cena likvidacija, koje su se nekada plaćale i stotinama hiljada evra, pala.
- Sume za koje novi plaćenici ubijaju su mizerne. Cena je pala zbog njihovog (ne)kvaliteta, ali i zbog toga što naručioci nisu sigurni da li će oni uopšte uraditi posao. Zanimljivo je da bosovi ne komuniciraju s njima, već se sve odvija preko trećih lica, koja im i daju novac - zaključuje on.
Pukovnik policije u penziji Dragan Životić kaže da su smene plaćenih ubica nešto što je potpuno normalno u svetu kriminala.
- Kriminalci biraju plaćenike jer je izuzetno teško dokazati ko stoji iza ubistva, tj. ko je konkretan naručilac. Mladi momci koje angažuju su spremni da urade sve za materijalnu korist, ali i za privilegije koje dobijaju kod iskusnih kriminalaca - navodi Životić i dodaje:
- Njima je primarno dokazivanje u svetu podzemlja.
Kurir.rs/Ekipa Kurira
NE PROPUSTITE SUTRA UZ KURIR – NOVO IZDANJE MAGAZINA LENA
U novom broju magazina Lena pronaći ćete mnoge zanimljive teme:
ŠTA NAKON PREVARE Suočite se s partnerom kad skupite čvrste dokaze
STVARI O KOJIMA SE NIKAD NE PITA! Zaobiđite veru, politiku, platu i intimu
KADA JE KAŠALJ SIMPTOM BOLESTI SRCA Pratite situaciju
NE IZLAZI IZ MODE Animal print za početak jeseni
Branko Rosić u intervjuu za Lenu: Sve što ne smem u životu stavim u knjigu!
Bonus video: