Na društvenim mrežama pojavio se u subotu u prepodnevnim časovima snimak uništenog samohodnog artiljerijsko raketnog sistema Pancir S-1 oružanih snaga Rusije za vreme ukrajinske ofanzive na Hersonsku oblast koja traje od ponedeljka i zahtevala je veliki broj žrtava na strani ukrajinske vojske.
Naime, Rusi su Pancire u toj oblasti osim za PVO koristili i za obaranje raketa tipa HIMARS sa kojima su vodili žestoke bitke prethodnih mesec dana na Hersonskom pravcu.
Prema izveštajima sa terena Pancir S-1 se pokazao odlično protiv višecevnih bacača raketa HIMARS i njihovih raketa. Jedno vozilo iz sistema baterije uspelo je da obori čak 8 od ukupno ispaljenih 12 raketa M-31. Navodno izveštaji sa terena govore da su umrežene baterije dobro borbeno delovale po taktičkim balističkim raketama Točka -U na ovom pravcu i Krimu, za razliku od taktike jedno vozilo, jedna vatrena jednica, koja posle utroška municije ostaje na vetrometini i time se povećava verovatnoća njegovog uništenja.
Ukrajina i dalje nesmanjenom žestimo koristi rakete Himars kako bi omogućila ukrajinskoj vosci već šesti dan bezuspšeno da izvrši prodor u duninu herskonske oblasti, ap PVO panciri postaju glavni borbeni sistem u rušenju raketa M-26 i M-31 koji se lansiraju na ruske i civilne ciljeve.
Vozilo, na snimku prema iuveštajima sa terena pogođeno je u petak. Vremenski okvir je nepoznat. Interesantno je da su se na ruskim i zapadnim društvenim medijima razvile teorije kako je vozilo pogođeno.
Prema Prvoj verziji, kamion je pogodila raketa HIMARS, prema drugoj verziji i to koju plasiraju oni koji su skloni podršci ukrajini tvrde da je na njega delovala bespilotna letelica ukrajinske mornarice Bajraktar TB-2.
Međutim, prema nezvaničnim i dobropotvrđenim informacijama na ovaj lanser PVO sistema posle završetka borbenog delovanja napad je izvršen protivradarskom raketom tipa AHM-88 HARM koja je lansirana sa ukrajinkog lovca MiG-29, sa nepunih 25 km udaljenosti od cilja. Od dve rakete sistem je pogodila jedna raketa i to u radar koja je izazvala eskploziju i prevrtanje vozila.
Treba dodati i informaciju koja se naknadno pojavilo i da je u pitanju buila saobraćajna nesreća, a poznato je da je Kamaz kao terenac pri velikim brzinama sa ovakvom konstrukcijom veoma nestabilan.
Pancir S-1" hibridni čuvar neba
„Pancir S-1", razvijan sredinom devedesetih godina 20. veka, konstruisan je u Instrumentalnom konstrukcijskom birou iz Tule, a izrađen je u Uljanovskoj tehničkoj radionici. Namenjen je za zaštitu nepokretnih, strategijsko industrijskih i vojnih objekata od oružja visoke preciznosti. Zadatak mu je i ojačanje sistema PVO na malim visinama.
„Pancir S1" je kombinovani hibridno-artiljerijski sistem, koji u sebi objedinjuje vođene rakete 57E6, automatske topove tipa 2A72 i sistem za otkrivanje i pokazivanje ciljeva i upravljanje vatrom.
„Pancir S1" deluje u okviru baterije (šest vozila). „Pancir" ima mogućnost samostalnog otkrivanja, praćenja ciljeva, upravljanja naoružanjem i gađanja ciljeva. Na oruđu se nalaze i oprema za navigaciju, komunikaciju, smeštaj i zaštitu posade, kao i izvori napajanja. Od otkrivanja cilja do otvaranja vatre potrebno mu je pet-šest sekundi. Može efikasno da dejstvuje protiv ciljeva maksimalne brzine do 700 m/s. Integrisano artiljerijsko raketno naoružanje omogućava „panciru" delovanje do horizontalne daljine od 18 km i do visine od 10 km.
Kurir.rs/A.Mlakar