NEMAČKI PREDSEDNIK ŠTAJNMAJER: Sramno je da nam je potrebno 50 godina da platimo odštetu žrtvama napada u Minhenu 1972!
Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer priznao je danas da je "sramno" što je Nemačkoj trebalo 50 godina da zaključi sporazum o odšteti porodicama žrtava, Izraelaca, talaca na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972.
"To što je trebalo 50 godina da se postigne ovo pomirenje poslednjih dana je zaista sramotno", rekao je Štajnmajer na zajedničkoj konfereciji za novinare sa izraelskim predsednikom Isakom Hercogom, koga je primio u zvaničnu posetu pred sutrašnje komemoraciju na godišnjicu te tragedije.
Posle decenija poverljivih pregovora nemačka vlada je u sredu objavila da je postignut dogovor o odšteti, i to pre ceremonije koju su porodice žrtava pretile da će bojkotovati.
Do sada su porodice smatrale suviše malim iznose odštete koje je predlagao Berlin.
Nemački šef države i njegov izraelski kolega će prisutvovati komemoraciji sutra u Minhenu.
Štajnmajer je rekao i da vidi "neke greške u rasudjivanju, neko pogrešno ponašanje, neke počinjene greške" vlasti njegove zemlje vezano za tu tragediju. Tu se uključuje "potiskivanje i zaborav" tokom 50 godina koliko je proteklo od tragičnog dogadjaja sa taocima, rekao je Štajnmajer.
Napad na sportiste dogodio se 5. septembra ;1972, kada je osmočlana palestinska grupa "Crni septembar" ;ušla ;u ;zgradu ;u ;Olimpijskom selu ;u ;kojoj su bili smešteni izraelski sportisti i ubila dvoje, a devetoro su zadržale kao taoce. ;U ;akciji spasavanja poginula su petorica sportista i šestorica trenera, kao i jedan nemački policajac.
Cilj napada bio je da se puste 232 politička zatvorenika koje je držao Izrael, kao i nemački teroristi Ulrike Majnhof i Andreas Bader i japanski terorista Kozo Okamoto.
Tokom akcije spasavanja ubijena su petorica terorista, a trojica su uhapšena.
Porodice ubijenih Izraelaca optužile su Nemačku da nije uspela da obezbedi Olimpijsko selo odbijajući pomoć njihove države, a zatim i lošim vodjenjem operacije spasavanja.
Vlada Olafa Šolca prihvatila je da isplati odštetu od 28 miliona evra, koje će delimično pokriti budžeti Bavarske i grada Minhena. Takodje će biti skinuta oznaka tajnosti sa dokumenata da bi se omogućilo nemačkim i izraelskim istoričarima da istražuju tu važnu temu.
Kurir.rs/Beta