ŠTA SE KRIJE IZA ZAJEDNIČKOG PISMA ŠOLCA I MAKRONA: Nemačka i Francuska reaguju jer se plaše uticaja Rusije i Kine u regionu!
Evropska unija, predvođena Nemačkom i Francuskom, ponovo se jako aktivirala kada je u pitanju kosovski problem kako bi taj adut izbila iz ruku predsedniku Rusije Vladimiru Putinu. Pored toga, ovim moćnim članicama Unije smeta sve veće prisustvo Rusije i Kine u ovom regionu, pa čine sve da njihov uticaj minimalizuju, ocenjuju sagovornici Kurira.
Šalju savetnike
Sagovornici Kurira kažu da je pismo koje su predsednik Francuske Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc zajednički uputili predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, te najavili dolazak svojih savetnika u Beograd i Prištinu kako bi se ubrzao proces dijaloga dve strane, pokazatelj da se EU trgla iz višegodišnjeg sna tokom kojeg je zapostavljala zapadni Balkan.
- Vodeće zemlje EU očito su se probudile, te vode maltene samostalnu politiku ka Srbiji. Pismo koje su Šolc i Makron uputili Vučiću je ultimativnog karaktera i direktno se vezuje za što brže priznanje Kosova. Šolc je to i ovde u Beogradu nedavno rekao, ali mi je iznenađenje što se Francuska pridružila Nemačkoj. Oni sada, zapravo, koriste kao izgovor situaciju koju Rusija ima u Ukrajini kako bi završili poslove na Balkanu - smatra bivši šef diplomatije Jugoslavije Vladislav Jovanović.
I politički analitičar Dragomir Anđelković ukazuje da EU shvata da gube pozicije na ovim prostorima.
- Pokazalo se da EU nije toliko moćna da rešava stvari u Evropi i sada pokušavaju da se aktiviraju ponovo. Prvi put im je zbog njih samih bitno da rešavaju stvari na zapadnom Balkanu i zato se sada i postavljaju objektivnije. Čini mi se pak da više pokušavaju Americi da izbiju primat nego Rusiji, pogotovo sada kada se ona opet aktivirala po pitanju Kosova - kaže Anđelković.
Pritisci ne prolaze
Bivši šef diplomatije SR Jugoslavije Živadin Jovanović takođe smatra da EU, koristeći to što je Rusija zauzeta u Ukrajini, hoće sada da završi ono što nije poslednje 23 godine.
- Dugo vremena vodeće sile Zapada nastoje da stvore utisak kako je saradnja Srbije s Rusijom i Kinom opasna i kako su to faktori malignog uticaja. Oni su se u stvari, posle dugog zapostavljanja problema na Balkanu, sada uplašili prisustva Rusije i Kine na ovim prostorima, i to tako visokog stepena odnosa i saradnje, pa bi hteli da taj proces ponište i da istoriju tih odnosa unazade. Mislim da su zakasnili i da ne postoje nikakve mogućnosti da se točak istorije vrati nazad. Ta zastrašivanja Srbije, pritisci i ucene ne mogu zaustaviti neminovni razvoj odnosa Srbije s Rusijom i Kinom - kaže Jovanović.