BEOGRAD - Počela je škola, te je septembar doneo brojne izazove kako za đake, tako i za roditelje. Epidemija korona virusa još uvek traje, pa su mnogi zabrinuti zbog širenja zaraze ali i zbog dece koja će se neminovno u nekom trenutku inficirati.
Prenos zaraze ukućanima, zaposlenost roditelja, pronaći adekvatnu dadilju koja će brinuti o detetu koje će morati u izolaciju…samo su neki od izazova koji se javljaju.
Iako mnogi poslodavci izlaze roditeljima u susret i ako sistem dozvoljava, dopuštaju i rad od kuće kako ne bi otvarali bolovanje, ima i onih koji ne pristaju na ovakve ustupke zbog prirode posla, te je bolovanje opet na dnevnom redu.
Kako su školska deca u velikoj meri stekla imunitet na koronu, pa se bezbrižno vraćaju u školske klupe, ostaje dilema, šta će biti kada virus donesu kući, pa zaraze i ostale ukućane. Takođe, problem nastaje i kada se dete zarazi pa mora da ostane kod kuće, a roditelji rade.
Beograđanka D.J. majka đaka prvaka, u razgovoru za Blic objašnjava da se ne boji virusa, koliko izolacije, jer njen posao ne dozvoljava rad od kuće, a u toku godine već je nekoliko puta odlazila na bolovanja, što joj je i umanjilo zaradu ali i pokrenulo negodovanje poslodavca.
- Od početka godine odlazila sam u više navrata na bolovanje prvo zbog sebe, zatim zbog jednog deteta, pa zbog drugog, pa se onda nadovezalo nešto što nije korona, a moj posao se ne može raditi od kuće i tako u nedogled. Suprug se nalazi na privremenom radu u inostranstvu, a na bake ne mogu računati jer i jedna i druga imaju zdravstvene probleme. Sa unucima drže distancu već dve godine, ipak mi je njihovo zdravlje važno i ne želim da ih ugrozim, a deca su do sada prolazila uvek sa nekim slabim naznakama bolesti. Naravno, počela je škola, i drugo dete je krenulo u školu i veće su šanse da se zaraze jer kako to već ide sa decom. Na bolovanje ne bih išla ponovo, a što se tiče rešenja, jedino ih vidim u dadiljama koje pristaju da čuvaju i zaraženu decu, priča D.J.
S druge strane, proizilazi i to da bake i deke zaista bivaju izloženi riziku ako brinu o unučadima bez obzira iako se radi o zdravoj deci, a kamoli o oboleloj od kovida.
Cene čuvanja dece
Cene dadilja po satu kreću se u proseku od 300 do 500 dinara po satu, neki roditelji izdvajaju i duplo više, ako se radi o zaraženoj deci. Na internetu i na društvenim mrežama mogu se naći oglasi za čuvanje dece, bilo da se traži dadilje, ili da se nude usluge čuvanja.
Ipak, sve više roditelja dadilje angažuje po preporuci, što je i logično jer se poverava dete nepoznatoj osobi kao i pristup domaćinstvu. Za angažovanje postoje i agencije, na šta se roditelji sve češće oslanjaju, naročito od kada je počela epidemija, a bake i deke iz opravdanih razloga nisu više u prilici da olako „uskaču“ u pomoć.
Ako je dete zaraženo ne treba da ide u školu
Kako je počela škola, lekari podsećaju na celokupnu odgovornost stanovništva, te napominju da bi valjalo zaštiti one najstarije. S druge strane podsećaju, ako je dete zaraženo, da ne treba da ide u kolektive.
- Potrebno je da svi budu oprezni, svako od nas nosi odgovornost. Najveći broj dece prođe relativno lako, i nisu teške kliničke slike, mada kad nas je bilo i slučajeva dece koja su zahtevala bolničko lečenje. Ali, deca su nam svakako najveći prenosioci sa jedne strane, pa je dobro zaštiti najstarije. Naravno ako je dete zaraženo ne treba da ide u školu, jer svako je karika koja treba da zaustavi dalje širenje, kaže za Blic dr Zoran Bekić, direktor Doma zdravlja Savski venac.
Kurir.rs/Blic