PUTEVIMA KOSMIK ARTA! I ovog septembra umetnici inspiraciju traže u ravnici Srema ali će na platnima ostaviti i deo svog zavičaja
Srem će i ovog septembra biti u znaku boja i umetnosti zahvaljujući Likovnoj koloniji "Kosmik art - Ljubiša Marić" koja će ovog puta u Vojki okupiti, ne samo umetnike iz Srbije, već i van njenih granica.
Na 31. susretu, umetnici će od četvrtka (8. septembra) do nedelje (11. septembra) inspiraciju potražiti u vojačkoj ravnici, običajima Srema, jesenjim koloritima koji umetnike podstiču na magična dela, ali i običnim ljudima koji žive svuda oko nas. Tu su i oni umetnici koji će deo sebe i svog zavičaja ostaviti na platnima kao trag kojim bi se ponovo vratili.
I tako već 31 godinu umetnički putevi se sve češće ukrštaju u ovoj sredini - na Likovnoj koloniji "Kosmik art - Ljubiša Marić", a ove godine učešće će uzeti 26 slikara i vajara.
Relevantna imena učesnika, na čelu sa Momčilom Fundupom, koji je ujedno i jedini učesnik svih saziva, utemeljena su u domaću istoriju umetnosti. Reč je o slikarima različitih generacija, ali i raznolikog tematskog i stilskog konteksta, čime je kolonija zadobila posebne poetičke naznake i priuštila joj višestruki sadržajni kontekst.
Uz Fundupa, učešće na ovom umetničkom saborovanju uzeli su vajari: Boško Popović, Borovo - Hrvatska, Dule Prizrenac, Beograd, Siniša Grozdanović, Golubinci, Dragomir Aleksić, Vojka, kao i slikari: Milka Maćkov - Novi Sad, Snežana Lilić - Beograd, Vladimir Kepić - Jagodina, Zlaja Vuković - Šabac, Joca Mijić - Pirot, Ana S. Zakić - Kruševac, Goran Ćeličanin - Varvarin, Pavel Povolni Juhas - Padina, Hadži Branko Nikitović, Višegrad - Republika Srpska, Tadija Savić - Ivanjica, Ivan Galjak, Zubin Potok - Kosovo i Metohija, Dragoslav Božović, Zubin Potok - Kosovo i Metohija, Ivica Bačak - Srbobran, Svetlana Maksimović, Bijeljina - Republika Srpska, Ljiljana Lajović Marinko - Stara Pazova, Gordana Radišić - Zemun, Dobrinka Šašić - Surduk, Mirko Dončić - Stara Pazova i umetnici-domaćini: Željka Ćurčin, Siniša Čolaković i Živko Radosavljević iz Vojke.
Umetnici se na koloniji okupljaju kako bi kroz nekoliko dana druženja i rada prezentovali svoj slikarski pravac, što je i bila ideja tvorca ove kolonije Ljubiše Marića.
Danas, tu tradiciju nastavlja Mesna zajednica Vojka koja je nakon njegove smrti, preuzela ulogu organizator, a pokrovitelj je Opština Stara Pazova.
A kao što kaže predsednica Saveta MZ Vojka, Jelena Inđić, sudeći po interesovanju i prihvatanju poziva za učešće na ovoj likovnoj koloniji i umetnicima je izgleda postalo nekako nezaobilazno da u danima kada je leto na izdisaju razapnu svoja platna i ideje baš u Vojki.
- Stiče se utisak da želja organizatora da Likovna kolonija svojim trajanjem preraste u tradiciju, sve više se potvrđuje kao ostvarena. Pored Marićevih gromada kamena uzidanih u temelje, pored fino isklesanog kamena umetnika koji su iz godine u godinu pokazivali sve veću privrženost ovom skupu, sve je više i onih koji su poneki kamen prinosili u gradnju te virtuelne tvrđave zvane Кosmik art. Verujem da će i stvaralaštvo umetnika na ovim susretima jedino vreme smestiti na pravo mesto, a na nama je da ovu tradiciju očuvamo – poručila je predsednica Inđić.
Tokom 30 godina održavanja ove kolonije umetnici su deo sebe ugradili u svoja dela koja Vojka s posebnim zadovoljstvom predstavlja javnosti.
- Ova kolonija je jedan kompletan umetnički doživljaj, jer osim nas umetnika ovde su i pesnici, muzičari… Svi Vojčani treba da budu ponosni na koloniju. Kroz nju je prodefilovala ekipa umetnika iz cele bivše Jugoslavije, a to je izvanredna stvar - kaže umetnica iz Vojke Željka Ćurčin.
Slično mišljenje deli i Tadija Savić iz Ivanjice, koji se već decenijama iznova vraća u Kosmik.
- Ja sam na ovoj koloniji od njenog osnivanja ali svake godine kada dođem uvek imam isto uzbuđenje i draž kao da dolazim prvi put. Da li je to do ljudi u samoj koloniji ili domaćina i njihove svesrdne gostoprimivosti, a možda i same klime u Sremu i Vojki, ne znam, ali jednostavno ovde ne možeš biti bez inspiracije – poručio je Tadija Savić iz Ivanjice.
Tadija Savić je uz Momčila Fundupa, nekada slikara iz Beograda, sada novopečenog Vojčanina, najredovniji učesnik ove kolonije. Za razliku od njih, Svetlana Maksimović iz Bijeljine dolazi prvi put.
- Radujem se dolasku u Srem. Pogledala sam na guglu video zapise i reportaže o Vojki i koloniji kako bi se upoznala sa sredinom i prijatno sam iznenađena onim što sam videla - rekla je Svetlana.
I ove godine učešće na koloniji uzeće i jedan od najboljih srpskih karikaturista Goran Ćeličanin iz Varvarina, koji je za svoj rad nagrađivan više od 170 puta.
- Na ovoj koloniji sam prepoznao dobru energiju domaćina, uz to uslovi za rad su odlično, ekipa uvek probrana, zato je zadovoljstvo vratiti se na ovaj skup - rekao je Ćeličanin koji je u kategoriju podviga svrstao opstanak kolonije pune tri decenije.
Za tri decenije kolonije, Vojka je sakupila bogat fond koji sadrži preko 500 slika i skulptura. Ovogodišnji učesnici kolonije svoje radove stvaraće pod krovom Doma kulture u Vojki, a svi novonastali radovi biće predstavljeni u nedelju veče na svečanom zatvaranju kolonije u holu Doma kulture.
Od Marića do Milića, Eve Ras…
Likovna kolonija u Vojki spada u respektabilnu koloniju i zbog kontinuiteta u organizovanju, ali bitno obeležje kvaliteta daju joj i ugledni umetnici koji su deo ovog umetničkog događaja, kao i vredna dela koja su ostavili iza sebe.
Formirana je 1991. godine, na inicijativi slikara Ljubiše Marića, a kao logični sled tada aktuelnog procesa osnivanja vojvođanskih kolonija u kojima su se umetnici kolektivističkim duhom borili za modernizaciju umetnosti.
Posle Sente (1952), Bačke Topole (1953), Bečeja (1954), Ečke (1956) i Rume (1968) u kojima su se okupljali uglavnom vojvođanski umetnici predvođeni Milanom Кonjovićem, Vojka je uz njih pridobila i umetnike iz Beograda, ali i izvan granica tadašnje Jugoslavije. Tako "pojačanim" sastavom i dobrom organizacijom, kolonija u Vojki je veoma brzo dospela do kapitalnih rezultata i autentičnog slikarskog iskaza.
Tokom vremena, na koloniji je učestvovao veliki broj umetnika koji su stvarali dela različitim likovnim tehnikama, u skladu sa sopstvenim opredeljenjem, a među njima i umetnici poput: Milića od Mačve, Eve Ras, Olje Ivanjicki, Dragana Martinovića, Jeremije i mnogih drugih. Umetnici u koloniji učestvovali su i u javnom životu Vojke, a izložbe, susreti, razgovori, postali su sastavni deo njihovog rada.
Kurir.rs/T.U.