Ispred Bakingemske palate postavljeno je zvanično obaveštenje o smrti kraljice Elizabete Druge, a zastave su spuštene na pola koplja.
Novi britanski kralj Čarls rekao je da će se gubitak kraljice Elizabete snažno osetiti širom zemlje, Komonvelta i nebrojeno mnogo država širom sveta.
Branko Nadoveza, naučni savetnik Instituta za noviju istoriju i redovni profesor fakulteta za bezbednost u Beogradu, osvrnuo se na kraljicu ali i na njene mlađe dane gde je otkrio na koji način je engleska monarhija promenila tok istorije tokom Drugog svetskog rata.
- Ona je poslednji aktivni učesnik Drugog svetskog rata 1945. godine, tada je imala 19 godina. Uoči Drugog svetskog rata u Britaniji je bio jedan veliki pokret da ona ne uđe u rat. Pa je bilo i pokreta da uđe u savez sa Nemačkom tada protiv komunizma SSSR odnosno Rusije. To je bila jedna veoma opasna situacija, zbog mogućeg ostvarenja ciljeva Hitlera, ujedinjenje zapadnih sila protiv Rusije - rekao je Nadoveza.
- Međutim tada je engleska monarhija odigrala jednu istorijsku ulogu gde je okrenula javno mnjenje protiv nacizma kao fašističke opasnosti. To je veoma bitno jer je potpuno drugačiji tok istorije mogao da bude po nas Slovene i Ruse u suštini - rekao je Nadoveza.
Kurir.rs
Bonus video: