Neuspesi Rusije i ograničeni resursi u Ukrajini pokazuju da njene snage nisu u stanju da ostvare prvobitne ciljeve predsednika Vladimira Putina u invaziji koja je počela 24. februara, rečeno je na bezbednosnoj konferenciji u Vašingtonu.
Masovni beg ruskih snaga iz Harkovske oblasti, koji je iznenadio sve, pa čak i samu ukrajinsku vojsku, podstakao je zapadne analitičare na novu raspravu o mogućem daljem raspletu rata u Ukrajini.
Kontrola Ukrajine
Dejvid Koen, zamenik direktora CIA, upozorio je da, ipak, ne bi trebalo potcenjivati predsednika Rusije:
- Bila bi greška potcenjivati Putinov apetit u ovom trenutku. Mislim da ne bi trebalo potcenjivati njegovu privrženost originalnoj ideji, a to je da u potpunosti kontroliše Ukrajinu. Mislim da nismo videli nijedan razlog koji bi nas naveo da verujemo kako je odustao od tog cilja.
Koen je naveo kako američke obaveštajne službe zasad ne vide nikakve dokaze da Rusija planira korišćenje oružja za masovno uništenje:
- Ako se u Moskvi odluče na neku vrstu odmazde protiv Amerike, to će se verovatno svesti na nove pokušaje uplitanja u naš politički sistem.
Kako prenosi portal Strajps, general-pukovnik Skot Berijer, prvi čovek Odbrambene obaveštajne agencije, rekao je da je rat došao do tačke kada će Putin morati da izvrši reviziju svojih ciljeva:
- Sada je prilično jasno da neće biti u stanju da učiniti ono što je na početku nameravao. Rusi su planirali okupaciju, ne nužno invaziju, i to ih je unazadilo. Putin sada dolazi do tačke kada će morati da donese odluku. Mi ne znamo koja će to odluka biti. Ali ona će odrediti koliko će dugo trajati ovaj sukob.
Nepoverenje
Na drugoj strani, Džek Votling, stručnjak za kopneno ratovanje britanskog tink tenka RUSI, istakao je važnost morala vojnika na frontu:
- Moral je najbitniji faktor za kopnene snage. Ne radi se samo o tome kako se vojnici osećaju povodom svojih izgleda u odnosu na neprijatelja, već i o iskustvima koja su nedavno imali, kao i šta da očekuju u budućnosti. Rusi imaju loš moral, loše odnose sa saborcima, a od samog početka nemaju poverenja u svoje komandire. Većini vojnika nisu ni rekli da počinje rat, i mnogo toga što su im rekli o Ukrajincima bilo je pogrešno. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg upozorio je da je prerano verovati da je ukrajinsko oslobađanje Harkovske oblasti početak kraja rata.
Kurir.rs