Srbija

PROBAJTE NOVU DRUŠTVENU IGRU: U Galeriji Matice srpske možete da se igrate i naučite nešto novo

Foto: Grad Novi Sad

U okviru programa za mlade projekta “The melting pot”, u Galeriji Matice srpske je kreirana društvena igra “Galeum”.

Foto: Grad Novi Sad
foto: Grad Novi Sad

Projekat “The melting pot” je partnerska inicijativa sprovedena u Srbiji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji sa ciljem da se utvrde potrebe mladih u oblasti kulture i razloga za njihovo (ne)uključivanje u institucije kulture. U Srbiji projekat u partnerstvu realizuju Nacionalna asocijacija praktičara omladinskog rada NAPOR i Galerija Matice srpske.

Jelena Bobić, muzejska edukatorka Galerije Matice Srpske kaže da je svako birao teme kojima će se baviti u skladu sa istraživanjem i na koji način će te teme da se obrade u institucijama koji su partneri na projektu.

Foto: Grad Novi Sad
foto: Grad Novi Sad

- Mi smo izabrali da testiramo taj program i odlučili smo se za društvenu igru. Odnosno da se bavimo temom slobode izražavanja ali da nam neki krajnji produkt bude društvena igra. Cilj je bio da mladi učestvuju u celom kreiranju društvene igre - kaže Jelena Bobić.

Foto: Grad Novi Sad
foto: Grad Novi Sad

U ovoj igri ima 119 umetničkih dela i karte za igranje u kojima se nalaze različiti pojmovi iz istorije umetnosti, tako da se igrači zapravo upoznaju sa kolekcijom Galerije Matice srpske i sa pojmovima iz istorije umetnosti. Mladi su sami kreirali ime društvene igre ali su birali i umetnička dela koja će biti uključena, među kojima ima slika, grafika i skulptura, svih vekova, čak i savremene umetnosti.

Foto: Grad Novi Sad
foto: Grad Novi Sad

- Kroz posmatranje umetničkog dela, mladi to umetničko delo povezuju sa određenim pojmovima i na taj način zapravo uče i umetničke pojmove i upoznaju se sa umetničkim delima. Dakle, igra “Galeum” se igra na posmatranje i na zaključivanje - objasnila je muzejska edukatorka Bobić.

Foto: Grad Novi Sad
foto: Grad Novi Sad

Igra “Galeum” kada bude dostupna za širu javnost moći će da se igra u bilo kojim prostorima gde borave mladi i na taj način ih dodatno podstakne da se upute ka Galeriji Matice srpske i uživo vide dela koja su videli tokom igranja.

- Ono što jeste odlično sa društvenom igrom jeste da ona ne vezuje mlade samo za Galeriju, za ove prostorije, nego zapravo igra može da izađe van Galerije. Bio je jedan predlog kad smo radili evaluaciju programa da bi bilo super da ova igra stoji negde u kafićima ili tako nekim prostorima gde mladi borave u svoje slobodno vreme tako da mogu i tamo igrati i na taj način se upoznati sa Galerijom i na kraju možda i posetiti, videti uživo sva ta umetnička dela koja su videli u igri - zaključuje Jelena Bobić.

Grad Novi Sad