Slučaj Račak je naziv za oružani sukob između srpske policije i albanskih terorista na Kosovu i Metohiji, tokom policijske akcije 15. januara 1999., kao i za istražna i politička događanja koje je izazvao.
O slučaju Račak u emisiji crna hronika Kurir televizije govorio je jedan od glavnih aktera ove policijsko antiterorističke akcije, Goran Radosavljević Guri, penzionisani general srpske policije i bivši prvi komandant Žandarmerije.
Radosavljević je rekao da u operaciji Račak ne može biti govora o masakru za koji je svojevremno optužena srpska policija, što je dalo navodni legitimitet agresiji NATO pakta na SR Jugoslaviju 1999 godina.
- To je bila legitimna i, sada već dokazano, čista policijska antiteroristička akcija. To je priznala i Elena Ranta. Na osnovu svih patoloških izveštaja koje nisu radili naši lekari, nego su radili stranci, dokazano je da tu nije bilo nikakvog masakra i da su tu poginuli samo borci koju su pružali otpor. Tu ne može biti masakra jer nijedan civil nije bio u selu - rekao je Radosavljević.
Operacija Račak danas se nalazi u Nato udžbenicima kao primer maestralno izvedene antiterorističke operacije.
- Akcija Račak i akcija Oraovica su ušle u NATO udžbenik. NATO ima za cilj da sve akcije za koje oni procene da su izvedene mimo nekih procedura, stavi u svoj udžbenik. To mi je tada njihov general Fulford rekao. Oni na osnovu toga mogu da planiraju neke svoje, druge akcije - tvrdi Radosavljević.
Kurir.rs