OVAKO ŽENE MOGU DA SE ZAŠTITE OD NAPADA MANIJAKA: Ova oružja su legalna i dostupna, a napasnik neće ni shvatiti šta ga je snašlo
Do 2016. godine njihovo nošenje kažnjavano je i sa pet godina zatvora, a sada su i te kako značajni za spasavanje žrtava iz kandži silovatelja i manijaka.
Vest da je serijski silovatelj izašao iz zatvora nakon 15 godina izazvala je zebnju kod građana, žene strahuju, na društvenim mrežama dele se njegove fotografije nastale ovih dana na ulicama Beograda...
Samo koji dan ranije novinske stupce punile su informacije o kaskaderu koji je seksualno zlostavljao devojčice koje su išle u njegovu školu jahanja. Primera je mnogo. Statistika pokazuje da je svaka treća žena bar jednom u životu bila izložena nekom obliku napada! Ne treba zaboraviti ni porodično nasilje, krađe u prevozu, na ulici...
Postavlja se pitanje koja bi sredstva mogla da se koriste legalno u samoodbrani, da su lako prenosiva, a da pritom budu efikasna i da žrtvi daju dovoljno vremena da pobegne i potraži zaštitu.
- Gasni sprejovi, kao i uređaji za izazivanje elektrošoka, shodno Zakonu o oružju i municiji, spadaju u kategoriju D, predstavljaju oružje za ličnu bezbednost i u tu svrhu se mogu upotrebiti. Članom 26. Zakona o oružju i municiji punoletna lica mogu nositi gasni sprej i elektrošoker. Istim članom propisano je da maloletna lica starija od 16 godina mogu nositi gasni sprej - navode na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Do 2016. za nošenje sprejova za odbranu i elektrošokera mogli ste da budete kažnjeni sa pet godina zatvora.
Advokat Nebojša Milosavljević kaže za Kurir da većina ljudi misli da su biber-sprej i suzavac isto, međutim, postoji velika razlika.
- Suzavac je zakonski zabranjen, njega mogu koristiti samo vojska, policija, kao i drugi nadležni organi. Biber-sprej je dozvoljen od 2016. godine, to je hemikalija na bazi ekstrakta ljute paprike i nakon što se naprska napadaču na lice, izaziva intenzivan kašalj, probadanje u grudima, privremeno slepilo, suzenje i iritaciju očiju - objašnjava Milosavljević i dodaje:
- Elektrošokeri su neki vid paralize napadača, to je mali uređaj koji staje u džep. Takođe je zdravstveno bezopasan, a u tim prvim trenucima i te kako može biti efikasan.
Milosavljević ističe da pendreci i noževi nisu legalni za nošenje, te da je pitanje i da li bi žrtve pomoću toga mogle da se zaštite:
- U takvim situacijama veoma je važno da se žrtva snađe jer je u tom trenutku u šoku. Može da ima čitav arsenal oružja a da ne može da ga upotrebi. Tada dođe do blokade i psihičke i fizičke.
Radi veće bezbednosti i povećanju osećaja sigurnosti, zakon dozvoljava da se nosi elektrošoker ili biber-sprej, ali po istom tom zakonu legalno ih je upotrebiti samo ako do nasilja dođe, to jest za njegovo suzbijanje u kriznom trenutku. Zloupotreba je kažnjiva.
Važno je napomenuti da napadač može oteti žrtvi njeno sredstvo za samoodbranu i upotrebi ga protiv nje, te je neophodna opreznost pri rukovanju.
Advokatica Zora Dobričanin za Kurir kaže da su to trenuci iznenađenja:
- Često se zaboravlja da su žene i dalje slabiji pol, bez obzira na to što smo preuzele mnoge muške poslove, nekad ne i svojom voljom. Iz sudskih priča znam da siledžije imaju veoma jake ruke i jak stisak. Ta fizička nadmoć predstavlja veliki problem, jer žene postaju nemoćne. Zato muškarci koje imamo i u zavisnosti uzrasta u kojem se nalazimo treba da vode brigu o nama i našoj bezbednosti.
Kurir.rs/ Iva Ogarević
Bonus video: