Grad Sremska Mitrovica je zbog inovativne ideje za zapošljavanje i samozapošljavanje Roma i drugih ekonomski ugroženih kategorija u zelenoj ekonomije izabran za projekat vredan 100 hiljada evra. Ovih projektom ljudi iz ugroženih katerogija biće osnaženi za pokretanje sopstvenih biznisa, za osnivanje socijalnih preduzeća i za rad u tekstilnoj i reciklažnoj industriji.
Projekat nosi simboličan naziv “Kreiramo mogućnosti za krojenje novog života, relaizije se u saradanji sa nemačkom razvojnom agencijom GIZ i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, a sprovodi ga Centar za ekonomsko unapređenje Roma. U cilju toga, danas su u Gradskoj kući dodeljeni vaučeri za pokretanje sopstvenih poslova korisnicima projekta koji su prošli obuku za pisanje biznis plana. Projekat je do sada imao oko pedeset polaznika, a njih trideset je do sada našlo zaposlenje kroz rad na postrojenju za reciklažu tekstila i nabavkom šivaće opreme za sopstvenu krojačku radnju.
“Cilj ovog projekta je promovisanje socijalnog preduzetništva i cirkularne ekonomije, posebno kada se radi o Romima i ostalim marginalizovanim grupama, da ih i finansijski osnažimo, da radimo na njihovom zapošljavanju i samozapošljavanju. Grad Sremska Mitrovica kroz Gradsku upravu za socijalnu i zdravstvenu zaštitu radi na ovom polju socijalnog preduzetništva, tako što udruženjima građana po javnom konkursu dodeljujemo sredstva, kako bi započeti svoje neke nove poslove ili nove investicije. Trenutno radimo na izradi lokalnog akcionog plana za zapošljavanje u koji će naravno biti ubačeno i socijalno preduzetništvo i cirkularna ekonomija”, rekla je za Sremska Mitrovica živi, Svetlana Milovanović, gradonačelnica Sremske Mitrovice.
Vesna Vidojević, projektna menadžerka nemačke razvojne saradnje GIZ u Srbiji, ističe da je Grad Sremska Mitrovica izabran za realizaciju projekta zbog inovativne ideje koja se tiče zelene ekonomije i socijalnog preduzetništva: “Bespovratna sredstva u iznosu od 100 hiljada evra dodeljana su u Sremskoj Mitrovici zbog inovativne ideje socijalnog preduzetništva i zapošljavanja u zelenoj ekonomiji. Zaista nam je važno što je sve iz predloga projekta i sprovedeno i dodelom ovih vaučera obeležavamo taj rezultat. Lica iz ugroženih kategorija su prošla obuku za reciklažu tekstila, krojačke poslove i obuke za pisanje biznis planova. Oni će moći da osnuju socijalna preduzeća i da osnaže svoju porodičnu ekonomiju kroz sopstveni posao.”
“Do sada je 50 korisnika prošlo različite vrste obuka za rad u reciklažnim postrojenjima ili za rad na šivaćim mašinima, te obuke za pisanje biznis plana. Mi iz Centra za ekonomsko unapređenje Roma smo takođe zadovoljni sa realizacijom ovog projekta. Imamo još tri meseca do kraja i nadam se da ćemo nastaviti ovakvu vrstu projekata, kako bismo pomogli da se ovi korisnici uvežu, da li kroz otvaranje socijalnog preduzeća ili neku drugu delatnost”, zaključuje Slađana Teodorović iz Centra za ekonomsko osnaživanje Roma.