Iako je vest da je Radoje Zvicer, navodni vođa "kavčana", ubijen u petak u Panami uzburkala strasti u podzemlju, ispostavilo se da to nije tačno, a da li se ovo lice s crvene poternice zaista nalazi u toj latinoameričkoj državi, nije poznato.
Pored toga što Zvicera, sudeći po dešavanjima u podzemlju, love pripadnici suprotstavljenog klana, za petama su mu i sve svetske policije.
Naime, on se nalazi na Interpolovoj poternici, koju je za njim raspisala Podgorica, a pored njega na poternici je i Igor Vukotić, koji je, uz nedavno ubijenog brata Jovana, označen kao vođa škaljarskog klana. Inače, Interpol u ovom trenutku traga za ukupno 36 pripadnika kavačkog i škaljarskog klana, podaci su Uprave policije Crne Gore.
Ciljano traganje
- Interpol Podgorica raspisao je znatan broj međunarodnih poternica za članovima organizovanih kriminalnih grupa. Postoji 36 međunarodnih poternica za članovima ili licima koja se dovode u vezu sa dve organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore ("škaljarci" i "kavčani") - navodi crnogorski Standard, pozivajući se na izvor iz Uprave policije.
Oni navode i da je tokom ove godine, zahvaljujući aktivnom ciljanom traganju i međunarodnoj operativnoj policijskoj saradnji sa inostranim partnerskim službama, locirano i lišeno slobode osam članova dve kotorske organizovane kriminalne grupe.
Podsetimo, od 2021. godine do danas dva klana pretrpela su najviše udara. Naime, škaljarski klan je ostao bez vođa i nekoliko visokopozicioniranih pripadnika, koji su ubijeni, dok su vođe kavačkog klana uhapšene ili su u bekstvu. Pored toga, dosta njihovih članova našlo se i na udaru bezbednosnih službi.
Rat klanova, podsetimo, počeo je 2014. godine, zbog nestanka tovara kokaina iz jednog stana u Valensiji, nakon čega se do tada jedinstveni kotorski klan pocepao na dva tabora. Ovaj rat je do sada odneo više od 60 života, a likvidacije su se osim u Srbiji i Crnoj Gori događale i širom sveta.
- U međusobnom obračunu pripadnika ove dve grupe do sada je samo na teritoriji Crne Gore izvršeno 50 ubistava, od čega je rasvetljeno 27. Nakon ubistava pripadnika ovih organizovanih kriminalnih grupa u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Austriji, Nemačkoj, Španiji, Grčkoj, Južnoj Americi, Turskoj, broj ubistava koja su posledica njihovog sukoba još je veći - podaci su Uprave policije Crne Gore.
Dobra logistika
Kriminolog Dobrivoje Radovanović za Kurir kaže da kriminalci koji su u bekstvu imaju dobru logistiku.
- Pored dobre logistike i ljudi od poverenja, često menjaju svoje lokacije, lična dokumenta, a neretko je to slučaj i s njihovim fizičkim izgledom - stavljaju periku, bradu, šišaju se na ćelavo - kaže Radovanović i objašnjava da postoji razlika između bekstva od domaćih bezbednosnih službi, stranih službi i suparničke ekipe.
- Koliko god da mafijaši beže, pitanje je vremena kada će ih neko naći. Da li suparnici, da li policija - dodaje on.
Kurir.rs/Ekipa Kurira
Bonus video: