Dok neki analitičari u Evropskoj uniji postavljaju pitanje da li i kako Evropa može imati i svoju reč i uplivati na rat na tlu Evrope, u Ukrajini, gde praktično o svemu odlučuje Vašington, briselski portal "Politiko" je danas objavio analizu pod naslovom "Ursula fon der Lejen -američka predsednica Evrope", u kojem ocenjuje da je to "pardoks" jer je predsednica Evropske komisije "pridobila naklonost Amerike, a otudjila se od nekih svojih kolega".
Amerikanci, dodaje "Politiko", ; cene to što čelnica Evropske komisije završava stvari, nasuprot ustaljenom složenom i sporom sistemu i kulturi odlučivanja unutar EU, a tokom nedavne turneje i predavanja u SAD je stavila do znanja da je "iskusila snažnu i podrodbnu saradnju punog poverenja s ‘Belom kućom ;‘, a kad ste sučeljeni sa krizom, znate da tamo imate istinske prijatelje".
Pojedini mediji i analitičari u EU, istovremeno, ocenjuju da je, iako postoji odlučnost da se pomogne Kijevu u sukobu s Rusijom, došlo do krize vodjstva u Uniji, kako zbog razlika i nedovoljnog upliva osovine Berlin-Pariz, tako i zbog jačanja izrazito desnih snaga, naročito posle pobede italijanske desnice na izborima.
To je dovelo do pucanja dosad donekle ujednačenih stavova Rima i Pariza i Berlina i jedino se u Pragu na samitu EU i zemalja "Evropske političke zajednice" oglasio francuski predsednik Emanuel Makron, zatraživši da Evropa i SAD ponovo preispitaju strategiju i ciljeve rata u Ukrajini.
Makron je češkom listu "Hospodarske novini" rekao da je "jasno da zbog veličine i geografije Rusije taj rat ne može imati čisto vojni ishod, već mora biti obustavljen za pregovaračkim stolom", ali da EU ne sme bezbednosno zavisiti od toga ko će biti na vlasti u Vašingtonu.
"Politiko! navodi da je, "prema mnogim zvaničnicima u Briselu, predsednica EK je ličnost s kojom američki zvaničnici žele prevashodno da razgovaraju o Evropi, posebno kad je u pitanju rat u Ukrajini".
U Vašingtonu je s naklonošću gledano i na izbor Ursule fon der Lejen za predsednicu Evropske komisije, "imajući u vidu njeno iskustvo kao bivše nemačke ministarke odbrane i ona je zato u Bajdenovoj administraciji vidjena kao idealna ličnost s obzirom na preteći rat".
"Bliske veze s Vašingtonom", objašnjava briselski portal, "treba da budu vredan adut ako bi Ursula fon der Lejen bila zainteresovana za neki visoki medjunarodni položaj, ; naprimer u UN", a predsednica EK ne krije da bi rado ostala na čelu izvršnog tela EU i u drugom mandatu, od 2024.
Kurir.rs/Beta