Ovo će biti naselje za 21. vek Srpske Atine: Nekada se tu nalazio austrougarski aerodrom, a danas stambeni objekti bezbednjaka
Trenutno najbrže rastuća gradska četvrt u Novom Sadu nalazi se na severozapadnoj strani grada. Ograničena ulicom Olge Hadžić (naše čuvene matematičarke i akademika) na severu i Bulevara vojvode Stepe na jugu, ulicom Milutina Milankovića na istoku i Draška Ređepa na zapadu, posle „Beograda na vodi“, ovih novosadskih 15 hektara predstavlja drugu po veličinu građevinsku zonu u Srbiji.
Naselje dobilo ime po vazduhoplovnom oficiru
Priča je počela 1913. godine kada se na ovom mestu nalazio austrougarski vojni aerodrom. Tri godine kasnije on je dobio i svoje prateće objekte. Srpska eskadrila pobedonosno se ovde prizemljila u francuskim borbenim avionima novembra 1918. godine. Ovim simboličnim činom nagovešten je ulazak „srpske Atine“ u sastav Kraljevine SHS. Prva škola za pilote i rezervne oficire radila je na ovom prostoru između dva svetska rata. Naselje je dobilo ime po vazduhoplovnom oficiru Jovanu Jugoviću i to ime nosi od 1927. godine. Tokom prvih godina Drugog svetskog rata, aerodrom je služio za poletanje nemačkih aviona na Sovjetski Savez, a posle oslobođenja za avione Crvene Armije prilikom njihovih desanta na Sremski front.
Prve kuće niču devedesetih godina prošlog veka, tokom 2022. godine 483 pripadnika službi bezbednosti po povlašćenim uslovima dobila je krov nad glavom
Dugo godina prostor uz južnu stranu današnjeg naselja (uz Bulevar vojvode Stepe) služio je kao građevinska deponija. Pored naslaga peska, šljunka, šuta i greda stidljivo počinju da niču prve kuće početkom 1990-ih godina. Kasarna „Majevica“ koja se nalazi istočno do današnje četvrti postradala je tokom agresije NATO zemalja na Srbiju 1999. godine. I u skladu sa burnom istorijom ovog prostora, ova buduća moderna poslovna i stambena četvrt primila je i svoje nove stanare. Tokom 2022. godine 483 pripadnika službi bezbednosti po povlašćenim uslovima dobila je krov nad glavom. Time će se broj datih stanova popeti na preko 2000. Ovim činom Grad Novi Sad na čelu sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem, kao i cela Vlada Srbije pokazali su svoju zahvalnost onima koji su na braniku otadžbine bili svih ovih godina.
Jugovićevo kao buduća moderna četvrt biti i deo daljeg razvoja „srpske Atine“
Ovo ogromno gradilište je aktivno od 2019. godine. Stambeni objekti su otvorene forme, sa sve većim brojem pratećeg sadržaja (trenutno 610 parking mesta i skoro 60 stubova javne rasvete). Izgradnja buduće Novosadske atletske dvorane samo će dodatno upotpuniti sadržaj i poboljšati kvalitet života sadašnjih i budućih stanovnika Jugovićeva. Međutim, mora se napomenuti da će Jugovićevo kao buduća moderna četvrt biti i deo daljeg razvoja „srpske Atine“. Planirana moderna saobraćajnica, koja će ići trasom današnjeg Bulevara Evrope, spojiće autoput E-75 sa Fruškogorskim koridorom. Uz planirani novi most preko Dunava, sremska i bačka naselja će biti dodatno povezana, omogućavajući u velikoj meri problem brzog i sigurnog transporta ljudi i robe.
Naselje Jugovićevo naslanjaće se na ovu magistralu i postati jedan od elitnih delova Novog Sada. Zahvaljujući čoveku koju već punu deceniju uspešno rukovodi srpskom i evropskom prestonicom kulture, ovi značajni urbanistički projekti ne samo da rešavaju i sada i u budućnosti važne životne stambene probleme graćana, već stvaraju Novi Sad za 21. vek. I Jugovićevo za 21. vek.
Autor: prof. dr Rastislav Stojsavljević