Prirodu smo dobili u nasleđe od predaka, i naša je dužnost da je čuvamo za potomke. Zato nijednom gradu, niti državi sveta, fokus ne sme biti samo na ekonomskom i privrednom rastu i razvoju, već na održivosti prirodnih resursa.
Pitanje kako da na najbolji način zaštitimo prirodne resuse, kako da sačuvamo kvalitet vode, vazduha, zemljišta, šuma, izazov je sa kojim se suočavaju svi gradovi i privrede i na globalnom i na lokalnom nivou.
Sačuvamo resurse za buduća pokoljenja
Nije teško da se postave čuvar i zaštitnik prirode. Potrebno je samo da krenete od sebe i razmislite šta je to što možete da promenite u svojim navikama i na taj način doprinesete zdravijoj životnoj sredini. Jednostavno je - čuvar planete i njene prirode postaje se tako što je nećemo pokoravati, već je prigrliti.
Ovo su samo neke promene koje svako od nas može da usvoji zarad opšte dobrobiti:
- Veliki problem na planeti je i neravnomerna potrošnja vode. Zato umesto da pustimo da teče sve vreme, potrudimo se da nam pređe u naviku da zatvaramo slavinu dok peremo zube ili ruke.
- Umesto da koristite plastične kese, za čiju je razgradnju potrebno nekoliko stotina godina, u kupovinu krenite sa torbom od tekstila, jer se i tako čuva životna sredina!
- Ne štampajte papir, ukoliko ne morate. Tako ćete sačuvati mnogo drveća
- Umesto automobilom, probajte da do posla idete pešice, biciklom ili da se vozite javnim prevozom, jer tako čuvaš životnu sredinu.
- Izbor sijalica takođe može bitno uticati na potrošnju struje. Zamenite klasične sijalice štedljivim sijalicama - na ovaj način sačuvaćete 66% energije.
- Razmislite šta možete da promeniš već tokom prve kupovine, tako što ćeš kupiti sezonsko i lokalno proizvedeno voće i povrće.
- Prema rezultatima izveštaja koji obuhvata 50 studija o ljudskom unošenju plastike, svaki čovek pojede oko 2.000 mikro-komada ili čestica plastike svake nedelje, odnosno 250 grama godišnje. Da bismo ovo sprečili treba zaustaviti milione tona koji i dalje završavaju u prirodi svake godine!
Imajte na umu da samo odgovorno ponašanje čuva životnu sredinu.
Grad Beograd, Sekretarijat za zaštitu životne sredine
Tekst je objavljen u sklopu Projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za zaštitu životne sredine.
Eko anketa