Odgovoran zdravstveni sistem podrazumeva jaku primarnu zdravstvenu zaštitu, a kovid bolnice Batajnica, Kruševac i Novi Sad su sjajan način da rešimo palijativnu negu, da se takvi pacijenti tu zbrinu i leče
Svi građani će imati porodičnog lekara. To će biti tim od četiri doktora, dva opšte prakse i pedijatar i stomatolog, najavila je ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić u prvom intervjuu za Kurir od stupanja na ministarsku funkciju.
U razgovoru za našu medijsku kuću, obavljenom tokom samita "Otvoreni svet" na Zlatiboru, dr Grujičić je govorila o budućim planova Ministarstva zdravlja koji uključuju reformu primarne zdravstvene zaštite, ali i palijativne nege.
- Zalagaću se za to da svi imamo porodičnog lekara. Porodični lekar je čitav projekat koji mora polako da se uvodi. To bi bio tim od četiri lekara, dva lekara opšte prakse i pedijatar i stomatolog, obavezni bi bili pedijatar i stomatolog s posebnim akcentom na stomatologa. Ti lekari bi pokrivali jedan kvart.
Treba zahtevati zakonske promene, to je proces i ako zaživi, očekujem da to bude za desetak-petnaestak godina. Odgovoran zdravstveni sistem podrazumeva jaku primarnu zdravstvenu zaštitu, lekari danas nemaju vremena sve da pregledaju i to mora da se menja. Odgovornost prema pacijentu je jako bitna!
Zalažete se i za osnaživanje sistema palijativnog lečenja?
- Sjajan način da rešimo palijativu su kovid bolnice, jer se kovid polako gasi. Kovid bolnice Batajnica, Kruševac i Novi Sad moraju da se iskoriste i da se tu pacijenti zbrinu i leče. Moramo iskoristiti te prazne krevete i bolnice. Govorili ste o lekarima koji rade i u privatnoj i javnoj zdravstvenoj zaštiti, što predstavlja izvor korupcije. Kako to rešiti?
- Uvek sam bila protiv toga, ali to se ne može uraditi preko noći. Moram da proverim kako stojimo zakonski, da li možete da radite dopunski rad u svojoj zdravstvenoj ustanovi, to je nešto što treba dozvoliti. Vi možete po zakonu da odaberete svog porodičnog lekara, ali ne možete odrediti ko će vas u državnoj ustanovi operisati. Ako želite da vas operiše određena osoba, onda to morate da platite i ima ljudi koji to hoće, ali zašto bi onda plaćali u privatnoj ako mogu da plate u državnoj bolnici.
Da li će vaš mandat na čelu Ministarstva zdravlja biti u kontinuitetu s mandatom bivšeg ministra Lončara?
- Biće kontinuiteta, ja mislim da je ministar Lončar odlično radio jer znam kakva je situacija bila pre osam godina u zdravstvu. Neko sam ko je podržao SNS u predizbornoj kampanji i upravo sam zbog toga što su uradili i vlada i ministar za poslednjih osam godina podržala jer znam s kakvom sam aparaturom raspolagala pre osam godina i šta sada imamo na raspolaganju za lečenje ljudi. Razlika je ogromna. S druge strane, ovo je prvi put da postoji nekakav kontinuitet. Sve započete poslove treba da privedemo kraju, i Klinički centar Srbije i Klinički centar Vojvodine i Tiršovu 2 i da počnemo izgradnju i Instituta za onkologiju i radiologiju.
Nešto ćete sigurno menjati?
- Verovatno će biti nekakvih kadrovskih promena u Ministarstvu zdravlja. Normalno je da ja dovedem svoj tim, šefa kabineta.
Kako rešiti problem lista čekanja za operacije, magnetne rezonance i skenere, zbog kojih mnogi umiru?
- Obavljen je veliki broj magnetnih rezonanci u poslednje vreme i ni to nije dovoljno, ali postoje prioriteti. Institut za onkologiju i radiologiju ima trenutno tri magnetne rezonance i mi nešto više od godinu dana zakazujemo preglede pacijentima na našim aparatima. Isto važi i za skenere, a ultrazvuk već nije problem zakazati.
Šta nameravate da uradite da se spreči odlazak lekara u inostranstvo?
- To ne zavisi samo od mene već i od vlade. Mislim da je vlada u kontinuitetu pokazala da ima razumevanja za zdravstvene radnike i nama kontinuirano rastu plate. Možda ne onim tempom koji bismo mi hteli, ali moramo da shvatimo gde živimo.
Kurir.rs/Dobrica Bajić
Bonus video: