Filmski festival Slobodna zona proslaviće svoje punoletstvo raznovrsnim i intrigantnim programom od 3. do 8. novembra u bioskopima Beograda, Novog Sada i Niša.
U 14 programskih celina biće prikazano preko 60 igranih i dokumentarnih ostvarenja autentičnog izraza, koja će nas naterati na razmišljanje i preispitivanje.
Festival će 3. novembra svečano otvoriti dobitnik Zlatne palme, kapitalistička satira "Trougao tuge" Rubena Ostlunda, u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Ulaznice za projekciju filma "Trougao tuge", kojom će svečano biti otvoren 18. Filmski festival Slobodna zona 3. novembra u 18.30 u mts Dvorani, rasprodate su. Nova projekcija biće održana istoga dana, 3. novembra, u 21 sat.
Trougao tuge - 3. novembar (Niš - 19.00, Novi Sad 19.30, Beograd 18.30 i 21.00) i 6. novembar (Kragujevac - 20.00)
Kapitalistička satira "Trougao tuge" (Triangle of Sadness) donela je švedskom reditelju Rubenu Estlundu drugu Zlatnu palmu na 75. Kanskom festivalu. Autor (takođe nagrađivanih) filmova Turista i Skver ovoga puta je snimio oštru i direktnu kritiku kapitalističkog društva o krahu zapadne civilizacije.
Glavni junaci, manekeni Karl (Haris Dikinson) i Jaja (Šarlbi Din), kao uspešni influenseri, bivaju pozvani na luksuzno krstarenje sa super bogatim putnicima, među kojima su ruski oligarh (Zlatko Burić) i britanski trgovci oružjem (Amanda Voker i Oliver Ford Dejvis), a domaćin im je kapetan Tomas Smit (Vudi Harelson), alkoholičar i marksista.
Na prvi pogled, sve je vrlo instragramično, ali, nadolazi oluja, na svečanoj večeri putnicima pozli, a krstarenje se završava katastrofalno. Preživela grupa milijardera, par manekena i jedna čistačica bivaju nasukani na napušteno ostrvo. Budući da je spremačica jedina koja zna da ulovi ribu, hijerarhija odjednom biva preokrenuta naglavačke.
Sem "Trougla tuge", na 18. Slobodnoj zoni biće prikazano preko 60 dokumentarnih i igranih ostvarenja u 14 programskih celina, a mi vam predstavljamo još neke od filmskih poslastica koje predstoje.
Filmska odiseja o Dejvidu Bouviju nije klasični dokumentarac, kaže reditelj Bret Morgen. Bouvijeva porodica omogućila mu je pristup bez presedana celokupnoj arhivi, koju je sam Dejvid pažljivo sakupljao decenijama. Morgen je pet godina radio na filmu, od čega je čak tri proveo pregledajući kompletnu umetničku zaostavštinu Dejvida Bouvija.
Morgen je do sada je snimio dokumentarce o Kurtu Kobejnu, Roling stounsima, Džejn Gudal i Robertu Evansu, a nominovan je za Oskara za film On the Ropes.
"Rabije Kurnaz protiv Džordža V. Buša"
Višestruko nagrađivani nemački reditelj Andreas Drezen ponovo pokazuje kakav je majstor u kombinovanju eksplozivne teme (u ovom slučaju zasnovane na stvarnim događajima) i svakodnevnih muka običnog čoveka.
U fokusu njegovog novog filma je majka, supruga i domaćica, vrlo temperamentna Rabije Kurnaz iz Bremena koja će, u pokušaju da spasi sina Murata iz zloglasnog Gvantanama, stići do Vašingtona i pred Vrhovnim sudom SAD pokrenuti postupak protiv Džordža Buša Mlađeg. Glavna glumica Meltem Kaptan nagrađena je za najbolju glumicu u Berlinu, a Srebrnog medveda film je dobio i za scenario (Lejla Štiler).
"Sparta"
Najkontroverzniji film godine, u režiji Ulriha Zajdla, prati Evalda koji se iz Austrije preselio u rumunsku provinciju, gde radi kao trener džuda. Niko ne zna da je on neosuđivani pedofil koji se u tajnosti bori protiv svojih nagona. Film je zasnovan na istinitoj priči.
Iako je svetsku premijeru trebalo da ima u Torontu, festival je otkazao projekciju nakon tvrdnje roditelja dece glumaca u Špiglu da reditelj i producentska ekipa nisu poštovali produkcijske protokole u radu sa maloletnim licima. Tim povodom u Rumuniji je pokrenuta zvanična istraga. Zajdl, koji nije želeo da prisustvuje novoj svetskoj premijeri, 18. septembra na festivalu u San Sebastijanu, demantovao je optužbe.
Ulaznice za beogradsku projekciju u prodaji su na biletarnici mts Dvorane i online preko Ticket.rs, po ceni od 750 dinara. Ulaznice za Novi Sad, Niš i Kragujevac, po ceni od 400, 300 i 250 RSD, mogu se kupiti na blagajnama pomenutih bioskopa ili onlajn, preko njihovih zvaničnih veb-stranica.
I ove godine, deo filmskog programa moći će da pogleda publika u celoj Srbiji jer će platforma KinoKauch biti domaćin onlajn Slobodne zone od 9. do 23. novembra.
Ovogodišnji festival podržali su potprogram MEDIA programa Kreativna Evropa, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Sekretarijat za kulturu Grada Beograda, Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada, Filmski centar Srbije i Francuski institut.
(Kurir.rs)
Bonus video: