U susret velikog jubileja,150 godina postojanja, koji će biti obeležen naredne godine traju najobimniji poslovi na obnovi najstarijeg lozničkog hrama, Crkve Pokrova Presvete Bogorodice. Radovi su počeli u aprilu i do sada je urađen posao na unutrašnjosti bogomolje koja sada izgleda mnogo lepše nego pre.
Prema rečima protojereja stavrofora, starešine hrama, Miroslava Jakovljevića, sve se radi kakao bi crkva u što boljem svetlu i kako dolikuje obeležila vek i po trajanja kraj čuvenih gradskih bedema, ostalih iz 1810. i slavnog Boja na Loznici.
- Završen je deo radova kakvi nisu izvođeni ranije, a obuhvataju sanaciju vlage, statiku i zamenu podne obloge u crkvi. Najveći posao bio je rešavanje problema vlage zbog čega su sa unutrašnje i spoljašnje strane hrama obijeni zidovi i urađena izolacija po najnovijim tehnologijama. Rađeno je sa posebnim smesama koje će omogućiti da zidovi "dišu" i da se vlaga više ne pojavljuje. Urađen je pod, postavljeno podno grejanje i italijanski mermer koji će biti dugovečan. Unutrašnjost je urađena i preostaje da se crkva izmalteriše i sa spoljne strane. Obnova se izvodi uz saglasnost i prema uslovima koje smo dobili od valjevskog Zavoda za zaštitu spomenika. Predstoji nam da uradimo i rekonstrukciju ikonostasa koji je star i trpi posledice zuba vremena. Zavod je preko naše Starolozničke crkvene opštine konkurisao kod Ministarstva kulture za restauracija ikonostasa, dobijeno je do tri miliona dinara i sada traže ko će taj važan posao obaviti. Naredne godine nameravamo i da okrečimo hram pa da beo, u punom sjaju dočeka jubilej – objašnjava do sada obavljeno starešina hrama podignutog po projektu Aleksandra Bugarskog, najznačajnijeg arhitekte u Srbiji u drugoj polovini 19. veka.
Radi se uz podršku države, lokalne samouprave koja je redovnim sredstvima za verske zajednice dala pola miliona dinara, a protojerej stavrofor ističe da je sve urađeno finansirao "naš narod", da ima većih donatora, ali i da je vredan svaki prilog i svako je dao koliko je mogao da doprinese obnovi Pokrovske crkve. Kako piše u monografiji hrama crkva je sagrađena je 1873. godine, plan gradnje dobijen je dve godine ranije i ona je odmah počela. Hram je zidao neimar Tasa Naumović iz Šapca, a za gradnju je upotrebljen kamen "od ostatka manastira Voćnjak, sa groblja u tom selu". Jedan od najtraženijih i najuspešnijih predstavnika našeg crkvenog slikarstva 19. veka – Nikola Marković, poreklom iz Požarevca, angažovan je za oslikavanje ikonostasa Crkve Pokrova Presvete Bogorodice na kome se nalazi 27 ikona.
Inače, izgradnja lozničke crkve otpočela je na inicijativu prote Ignjata Vasića, svedok je burnih dešavanja u poslednjih vek i po u lozničkom kraju, tokom dva svetska rata pretrpela je oštećenja, ali je opstala i ostala jedan je od najprepoznatljivijih simbola Loznice.
Kurir.rs/T.I.