EDI RAMA O ALBANSKIM MIGRANATIMA U BRITANIJI: Nije reč ni o Albancima, vanzemaljcima ili gangsterima, već o promašenoj politici

JAVIER SORIANO / AFP / Profimedia, Silvina Rusinek / Panthermedia / Profimedia

Albanski premijer Edi Rama optužio je Veliku Britaniju da je u njegovoj zemlji i njenim građanima pronašla žrtvenog jarca kako bi opravdala sopstvenu, kako je rekao, „neuspelu migracionu politiku".

Reagujući na izjavu britanske ministarke unutrašnjih poslova Suele Brejverman da je Engleska "suočena sa invazijom migranata", posebno izdvojivši Albance, Rama je za BBC rekao da takav komentar podstiče ksenofobiju.

"Takav rečnik nije politika, a nije ni program", dodao je Rama.

Albanci su sada najveća grupa migranata koji malim čamcima prelaze kanal Lamanš između Francuske i Velike Britanije.

Prošle nedelje, u britanskom parlamentu je rečeno da je tokom ove godine 12.000 Albanaca stiglo u Veliku Britaniju preko Lamanša.

Od tog broja, 10.000 su muškarci, što čini jedan odsto odraslog muškog stanovništva Albanije.

Pre dve godine, broj albanskih migranata koji su na taj način došli do Velike Britanije bio je 50.

U intervjuu za BBC, Rama je rekao da je komentar Suele Brejverman "ludost" i da je "nemoguće da ostane nem na takvu izjavu".

„Nije reč o njoj, reč je o klimi koja je stvorena. Traži se žrtveni jarac i prebacuje se krivica na druge. Nije reč ni o Albancima, vanzemaljcima ili gangsterima, već o promašenoj politici o granicama i kriminalu", rekao je Rama.

Njegova izjava za BBC usledila je pošto je prethodno na Tviteru napisao da Velika Britanija "diskriminiše" Albance kako bi odvratila pažnju javnosti od "neuspeha sopstvene politike".

Upitan o komentarima albanskog premijera, ministar za imigracije Robert Dženrik rekao je da želi "produktivne odnose" s Ramom.

„Ali takođe je tačno da je Albanija očigledno bezbedna zemlja i da su velika većina ljudi koji dolaze iz Albanije mladi muškarci", rekao je Dženrik za ITV.

„To je pravi primer ekonomskih migranata, a mi kao zemlja treba da se trudimo da ih odvratimo", dodao je britanski ministar.

Prošle nedelje, Dženrik je rekao da britanska vlada razmatra uspostavljanje „prilagođene rute" za Albance kako bi njihovi imigracioni slučajevi bili procesuirani brže i bili vraćeni u Albaniju ako njihovi zahtevi ne budu odobreni.

Brejverman se u ponedeljak saglasila sa poslanikom Konzervativne stranke Lijom Andersonom da „albanski kriminalci" napuštaju sigurnu zemlju da bi došli u Veliku Britaniju.

Kurir.rs/Fonet

Komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk takođe je kritikovao komentare britanske ministarke Brejverman o „invaziji migranata", rekavši da je to „grozna reč" i da političari moraju da se postaraju da njihov jezik „ne doliva ulje na vatru o pitanjima koja se tiču ljudskih bića".