Na današnji dan pre 418 godina 5. novembra daleke 1605. u podrumu Vestiminsterske palate u Londonu otkriven katolik Gaj Foks, sa barutom kojim je nameravao da digne u vazduh britanski parlament. Ovaj događaj ušao je u istoriju Engleske kao "barutna zavera".
Naime, Gaj Foks je početkom već sad daleke 1604. godine počeo da se sastaje sa malom grupom engleskih katolika na čelu sa Robertom Kejtsbijem.
Svi oni smatrali su da progon katolika potiče od protestantskog kralja Džejmsa i da će sve sve rešiti njegovom smrću. Kejtsbi je počeo da smišlja zaveru nakon što je izbledela nada o obezbeđivanju veće verske tolerancije pod kraljem Džejmsom, što je razočaralo mnoge engleske katolike.
Vladareva smrt trebalo bi da bude samo uvod u opšti narodni ustanak nakon koga bi kraljeva devetogodišnja kćerka, princeza Elizabeta, inače treća u naslednoj liniji, ali katolkinja, bila postavljena za kraljicu.
Tako je skovan plan danas poznat kao"Barutna zavera".
Naime, Gaj Foks i njegovi saradnici sakrili su u podzemne hodnike ispod britanskog parlamenta znatnu količinu baruta i čekali su priliku da izazovu eksploziju kada kralj poseti parlament.
Zadatak da čuva ovu ogromnu količinu eksploziva poveren je upravo Foksu.
Zavera je u poslednji čas otkrivena vlastima u anonimnom pismu.
Prilikom pretresa Doma lordova oko ponoći 4. novembra 1605, Foks je otkriven kako čuva 36 buradi baruta.
Većina zaverenika nakon ovoga je pobegla iz Londona, ali je bilo i onih koji su pokušali da pruže otpor.
U jednom okršaju ubijen je i Robert Kejtsbi.
Foks je osuđen na smrt, ali je pao sa skele sa vešalima, kada je trebao biti pogubljen i slomio je vrat.
Sa time okončan je pokušaj jednog od najbizarnijih atentata i istoriji Engleske u borbi katolika i protestanata.
Inače "Anonimusi", koji se predstalvjaju kao simbol buta protiv postojećeg poretka koriste masku koja je urađena po liku Gaja Foksa. Za ponovnu promociju Gaja Foksa najzaslužniji je Alen Mur koji je početkom 1980 tih godina prošlog veka objavio strip "V for Vendeta", gde glavni junak koji se bori protiv totalitarne vlasti u Britaniji ima masku sa likom Gaja Foksa. Radnja stripa, kao i istominog filma koji je prikazan 2005. godine završava ekspolzijom britanskog parlamenta uz pratnju muzike Pjotra Iljiča Čajskovskog finalna uvertira 1812. Lik Gaja Foksa kasnije su upodobili i hakeri Anonimusa.
Kurir.rs/A.Mlakar