Najjača stranka krajnje desnice u Francuskoj, Nacionalno okupljanje, izabrala je naslednika Marin Le Pen u okviru nastojanja da ispegla svoj imidž i privuče mlađe birače, dok će dosadašnja liderka zadržati značajnu moć unutar partije.
Međutim, izbor Žordana Bardele, sa desnog krila, odmah je postavio pitanje da li će Nacionalno okupljanje nastaviti proces distanciranja od toksičnog nasleđa rasizma i antisemitizma partije koju je osnovao otac Marin Le Pen, prenosi Radio Slobodna Evropa pisanje svetskih medija.
Dvadesetsedmogodišnji evroposlanik Bardela nasledio je 5. novembra svoju mentorku Le Pen na čelu vodeće francuske desničarske stranke, nakon što je na partijskom glasanju dobio 85 odsto glasova, ukazuje Asošiejted pres.
Bardela je obećao da će zaštititi francusku kulturu od navodne pretnje imigracije. On je govorio o italijanskim imigrantskim korenima svoje porodice i ponosu što je postao Francuz, ali je jasno stavio do znanja da nisu svi stranci dobrodošli.
Simbolična promena na čelu partije, navodi AP, dolazi dok Nacionalno okupljanje nastoji da iskoristi svoje nedavne dobitke na parlamentarnim izborima u Francuskoj i rast podrške strankama krajnje desnice u Evropi, posebno u susednoj Italiji.
Stranka se, međutim, suočava s gnevom javnosti zbog uvredljivog komentara koji je prošle nedelje izneo poslanik te stranke u parlamentu kao odgovor na izjavu crnog poslanika. Blizu konvencije Nacionalnog okupljanja protestovali su antirasistički aktivisti, sindikalni lideri i političari, osuđujući, kako mnogi vide, prihvatanje ksenofobičnih stavova te partije.
Bardela je bio privremeni predsednik Nacionalnog okupljanja nakon što se Le Pen kandidovala na predsedničkim izborima ove godine, a na glasanju je pobedio istaknutog člana partije Luja Alioa koji je tvrdio da Nacionalno okupljanje treba da se preoblikuje kako bi bilo prihvatljivije mejnstrim desnici.
Le Pen je radila na uklanjanju stigme rasizma i antisemitizma u stranci i na proširenju njene glasačke baze, drastično se distancirajući od svog oca Žan-Mari Le Pena, koji je bio suosnivač stranke koja se tada zvala Nacionalni front i koji je više puta osuđivan zbog govora mržnje.
Izbor novog lidera Nacionalnog okupljanja, iako time partiju prvi put u njenoj 50-godišnjoj istoriji neće voditi neko s prezimenom Le Pen, ne označava veliku promenu u smeru glavne francuske stranke krajnje desnice, ocenjuje BBC.
Marin Le Pen ostaje izvor stvarne moći u toj partiji i ona će verovatno biti njena kandidatkinja na sledećim predsedničkim izborima 2027. godine, a za sada će se usredsrediti na vođenje partije u parlamentu, gde ima rekordnih 89 poslanika.
Uzdizanje Bardela u više rukovodstvo stranke deo je napora Nacionalnog okupljanja da ublaži svoj imidž i privuče mlađe birače, ocenjuje BBC i ukazuje da Bardela, kao i Le Pen, voli sebe da predstavlja kao nacionalistu novog tipa koji nema mnogo zajedničkog s rasizmom i antisemitizmom prethodne stranke, Nacionalnog fronta.
Ipak, ističe BBC, kritičari kažu da takva osećanja i dalje postoje u Nacionalnom okupljanju.
Kada je Le Pen od svog oca preuzela Nacionalni front, ona je počela pranje imidža partije koja je tada bila neraskidivo povezana s ksenofobičnim neonacističkim siledžijama koji su podržavali Žan-Mari le Pena, ističe Gardijan.
Članovi stranke su izbacivani zbog rasističkih i antisemitskih primedbi ili zbog odbrane Filipa Petena, šefa francuske višijevske vlade koja je sarađivala s nacistima tokom okupacije za vreme Drugog svetskog rata. Na kraju je Le Pen 2015. godine iz stranke izbacila i svog oca, posle nekoliko upozorenja zbog njegovog ponašanja.
Iako kritičari ocenjuju da se operacija čišćenja stranke više ticala stila nego suštine, ona je, kako ukazuje britanski list, donela rezultate pošto su Nacionalno okupljanje i Marin Le Pen dobijali sve više glasova na izborima.
Ipak, Nacionalno okupljanje ponovo je prošle nedelje bilo u centru rasističkog incidenta pošto je njegov poslanik dobio zabranu ulaska u parlament na dve nedelje i kažnjen oduzimanjem pola plate na dva meseca zato što je viknuo "Vrati se u Afriku" kada je crni poslanik postavljao pitanje vladi o migrantima.
Novi lider stranke Bardela je ideološki na tvrdoj liniji, navodi Gardijan, dodajući da se njegov protivkandidat Alio založio za nastavljanje procesa "dedemonizacije" stranke koji je Le Pen počela pre više od decenije.
Bardela, međutim, voli da ističe da dolazi iz nove generacije nacionalista koji imaju malo toga zajedničkog s rasističkim, antisemitskim siledžijama koji su povezani sa Žan-Mari Le Penom i Nacionalnim frontom, ističe agencija Frans pres.
Marin Le Pen je uložila veliki napor da se distancira od ovog toksičnog nasleđa, mada kritičari kažu da je rasizam i dalje rasprostranjen među članstvom i optužuju Le Pen da jednostavno nudi stare ideje novim jezikom. Sada je, kako navodi AFP, Bardela, s besprekornom odećom i upadljivo doteran, slika uvažene i kontrolisane moderne partije kakvu je ona promovisala.
Ipak, njegovi protivnici unutar stranke, uključujući Alioa, izrazili su nelagodu zbog navodne spremnosti da se prihvate ideje koje zastupa rival Le Pen na ekstremnoj desnici, komentator Erik Zemur.
Prošle godine je, ističe AFP, Bardela bio blizu prihvatanja Zemurove mantre o "Velikoj zameni", teoriji zavere koja sugeriše da se beli Evropljani zamenjuju imigrantima.
Pobeda Bardele s desnog krila Nacionalnog okupljanja odmah je, kako piše Tajms pala u senku spora oko toga u kojoj meri će nastaviti politiku "dedemonizacije" ili "detoksikacije" partije koju je započela Le Pen pošto je nasledila oca, koji je masovna ubistva Jevreja u gasnim komorama tokom Holokausta opisao kao "detalj istorije Drugog svetskog rata".
U saopštenju objavljenom nekoliko sati posle pobede Bardele, Stivi Brio, gradonačelnik mesta na severu Francuske i bliski saveznik Le Pen, upozorio je na "potencijalnu ponovnu radikalizaciju stranke" koja bi mogla da je gurne ka "identitarnoj" desnici.
Neki u stranci strahuju da su stavovi novog lidera isuviše bliski stavovima Zemura, koji je pokušao da preuzme glasove Le Pen na desnici tokom predsedničkih izbora, ali je osvojio samo sedam odsto glasova.
Kurir.rs/Beta