OGLASILO SE MINISTARSTVO PROSVETE NAKON KAMPANJE KURIRA STOP VRŠNJAČKOM NASILJU: Evo šta su poručili roditeljima
Nakon što je Kurir javno postavio pitanje zašto škole često ne primenjuju Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji jasno definiše mere koje škole treba da preduzmu radi rešavanja slučajeva vršnjačkog nasilja i nakon što smo pozvali roditelje dece koja trpe vršnjačko nasilje da se jave, oglasilo se i Ministarstvo prosvete.
Oni su takođe uputili apel roditeljima da slučajeve vršnjačkog nasilja prijave nadležnima, i time praktično podržali kampanju Kurira "Stop vršnjačkom nasilju".
- Ministarstvo prosvete apeluje na sve roditelje da se obrate nadležnoj školskoj upravi i prosvetnoj inspekciji ukoliko smatraju da škola nije preduzela potrebne aktivnosti u zaštiti učenika od nasilja - naveli su u saopštenju i napisali da je postupanje po propisanoj proceduri jedini pravi put da se učeniku pruži podrška, da se učenik zaštiti i da se ustanova obrazovanja sankcioniše ukoliko nije postupila u skladu sa zakonom i propisima.
- Kada je u pitanju vršnjačko nasilje Ministarstvo posebno ističe da je neophodno imati u vidu da je reč o maloletnim licima koja su u razvoju i kojima treba podrška. Podrška i vaspitni rad je potreban svim učenicima, bilo da je reč o deci koja trpe ili vrše nasilje, jer podjedanko je važno raditi na prevazilaženju traume kod učenika koji je trpeo nasilje i promeni ponašanja kod učenika koji je vršio nasilje. Reč je o kontinuiranom procesu koji neizostavno podrazumeva saradnju porodice, škole i drugih sistema (zdravstvenog, sistema socijalne zaštite, policije) - naglasili su, ponovo se obrativši roditeljima:
- Ističemo i apelujemo na roditelje da vode računa o najboljem interesu sve dece i da imaju u vidu da svako izlaganje maloletnih lica javnosti, njihovo etiketiranje kao nasilnika ili žrtve (putem medija ili društvenih mreža), može dovesti do zloupotrebe, dalje eskalacije nasilja, retraumatizacije dece, ugrožavanja njihove bezbednosti i zloupotrebe podataka o ličnosti - zaključili su i istakli važnost poštovanja principa Opšteg protokola za zaštitu dece od nasilja koji propisuje odgovornost svih nadležnih resora, kao i medija u načinu informisanja i edukaciji javnosti o ovoj temi, kojima se ne ugrožava integritet, prava i lični podaci dece i maloletnih lica.
Podsetimo, kako je vršnjačko nasilje postalo ozbiljan problem srpskog društva i obrazovnih institucija, ispostavilo se da mnoge škole u Srbiji na to žmure. Ne kažnjavaju učenike koji psihički ili fizički maltretiraju svoje vršnjake ili, jednostavno, kažu da su uradili sve što je u njihovoj moći i tu se priča najčešće završava.
Neki direktori školskih ustanova tvrde da su nemoćni pred nasilnicima, ali zapravo zakon i pravilnik postoje, ali se u većini slučajeva ne primenjuje ili se ne primeni do kraja.
Zato Kurir poziva roditelje:
Javite se da zajedno zaustavimo siledžije iz školskih klupa!
Roditelje čija su deca žrtve vršnjačkog nasilja mogu da se jave našoj redakciji na e-mail redakcija@kurir-info.rs ili na broj telefona 011/6357-100 kako bi zajedničkim snagama naterali nadležne institucije da učine sve što je potrebno da žrtve zaštite, a nasilnici iz školskih klupa budu adekvatno sankcionisani i resocijalizovani.
Kurir.rs
Bonus video