Superjahta „Luminositi”, koja je od marta ove godine usidrena u marini „Porto Montenegro”, pripada Andreju G. Gurjevu, jednom od ruskih oligarha koji je na listi sankcija, i od tada niko ne plaća njen boravak u Tivtu niti održavanje, a plovilo je praktično napušteno
Uvođenje sankcija pojedincima iz Rusije, a koje striktno sprovodi i Vlada Crne Gore, dovelo je u nekolikom navrata do veoma spornih situacija, koje će, verovatno biti razrešene tek na međunarodnim sudovima. Jedna od takvih se događa i u Crnoj Gori.
Superjahta "Luminositi" od marta ove godine boravi u marini "Porto Montenegro" u Tivtu a pripada Andreju G. Gurjevu, jednom od ruskih oligarha koji je na listi sankcija.
Vlada Crne Gore je 8. aprila formalno usvojila sankcije Rusiji zbog vojne agresije na Ukrajinu. Sankcije prema Rusiji podrazumevaju zamrzavanje imovine i ekonomsih resursa delu ruskih državljana i kompanija u Crnoj Gori i zabrana rada ruskim provladinim medijima.
Ovaj ruski oligarh se od 9. marta nalazi na listi osoba povezanih sa režimom ruskog predsednika Vladimira Putina, kojima je Evropska unija uvela stroge sankcije, uključujući i zamrzavanje privatrne imovine. Prema izjavi kapetana, jahta je trebalo da bude na vezu u "Porto Montenegru" do juna, eventualno jula 2022. Ona je tamo, međutim, i danas.
Gurjevljeva jahta, koja je pod zastavom Kajmanskih ostrva, procenjena je na oko 120 miliona evra. Gurjev, međutim, zbog sankcija pod kojim se nalazi, nije u mogućnosti da plaća održavanje ove mega jahte, tako da je plovilo, praktično napušteno i uskoro će o njemu morati da se stara marina "Porto Montenegro" ili država Crna Gora.
Na sajutu "Porto Montenegra" u rubrici o jahtama, kao jedan od saveta na koji vlasnici moraju obratiti pažnju stoji da "ukoliko je jahta aktivna na Mediteranu, ukupna cena održavanja na godišnjem nivou može iznositi oko 770.000 dolara, dok troškovi upravljanja mogu biti i do 15% viši od ukupnog iznosa".
Stručnjaci ističu i obavezno osiguranje plovila, što onda dovodi do iznosa od preko milion dolara.
I, možda neće biti problem što Crna Gora, "Porto Montenegro" i ostale kompanije neće imati ovaj prihod od preko milion dolara, već se može, kako je i najavljivano, javiti Gurjev sa oštetnim zahtevom kod nekog od međunarodnih sudova. Podsetimo, čak 20 ruskih oligarha, a izgleda da će ih biti i više, tuže Evropsku uniju jer su kažnjeni tako što su im, recimo, oduzete luksuzne vile i zaplenjene ili proterane jahte iz najatraktivnijih marina u svetu. Oligarsi uzvraćaju udarac, istina, u Evropskom sudu pravde, a u kontraofanzivi su i brojne firme pogođene odlukama Brisela.
Inače, za 44 nekretnine u Crnoj Gori, Uprava za katastar i državnu imovinu donela je odgovarajuća rešenja kojima je ograničeno raspolaganje imovinom, a odnosi se na 34 ruska državljanina kojima su uvedene sankcije. Od 8. aprila do danas u Crnoj Gori se više ne govori o ovom potezu, tako da nije poznato da li je bilo još zamrzavanja imovine. Sve te nepoznanice loše utiču na privlačenje stranih investicija.
Kurir.rs/Dan.me
Bonus video: